Hoşgeldiniz  

Karadeniz Bölgesi Yer Şekilleri, Akarsu ve Gölleri!!

admin | 30 Nisan 2016 | Coğrafya, Genel

Karadeniz bölgesinde dağlar kıyıya paralel olarak uzanır. Bunun sonucu olarak;

Falezli kıyı tipi oluşur, boyuna kıyı tipi hakimdir. Kıta sahanlığı dardır. Tarımda makine kullanımı zordur. Heyelanlar oldukça yaygındır. Kıyı kesimler ile iç kesimler arasında ulaşım zorlukları görülmektedir. Kuzeye bakan yamaçlarda yamaç yağışları artmıştır. Kıyı kesim ve iç kesim arasında önemli iklim farklılıkları vardır.

images (2)

Doğal liman özelliğine sahip olan girintiler sınırlı kalmıştır. Dağınık yerleşme tipi yaygındır. Büyük kentler kurulamamıştır. Koy ve körfezler az olduğu için Sinop limanı dışında doğal liman yoktur. Dağların yapısında killi toprağın bulunması, yağışın ve eğimin fazla olması bölgede heyelanların çok olmasına yol açmıştır. Türkiye’de en fazla heyelanların olduğu bölgedir.

Dağları; Bolu dağı, Köroğlu dağları, Ilgaz dağları, Küre dağları, Canik dağları, Çimen dağı, Giresun dağları, Kop dağı, Rize dağları, Mescit dağları, Yalnızçam dağları,

Ovaları: Kızılırmak nehrinin oluşturduğu Bafra ile Yeşilırmak nehrinin oluşturduğu Çarşamba delta ovalarıdır.

37_1

Akarsu ve Gölleri;

Bölgenin akarsuları: Yeşilırmak; Sivas yakınlarındaki Köse Dağı’ndan doğar; Çekerek, Çorum, Kelkit suları ile Tersakan Çayını alır. Cıva burnunda Karadeniz’e dökülür. Uzunluğu 519 kmdir.

Çoruh Nehri: Keşiş Dağı’ndan çıkıp Gürcistan topraklarından Karadeniz’e dökülür. Türkiye sınırları içindeki uzunluğu 466 km dir. Son yıllarda rafting sporu yapılmaktadır.

Kızılırmak: Türkiye sınırları içinde en uzun nehirdir. Sivas Kızıldağ’dan doğar, Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Ankara, Çankırı, Çorum ve Samsun topraklarından aktıktan sonra Bafra Burnu’nda Karadeniz’e dökülür. Uzunluğu 1182 kmdir.

Sakarya Nehri: Emirdağ eteklerinde doğar. En büyük kolu olan Porsuk Çayı ile birleşir. Bilecik’te Marmara Bölgesi’ne geçer ve Karadeniz’e dökülür. Uzunluğu 824 kmdir. Diğer önemli nehir ise Filyos nehridir.

Karadeniz bölgesinin gölleri; Semenlik Lagün: Uzungöl, Balık Lagünü: Yedigöller, Sera:Malen, Tortum: Abant,

bartin_1

957 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım