Hoşgeldiniz  

Karadeniz Bölgesi Tarım ve Hayvancılık!!!

admin | 01 Mayıs 2016 | Coğrafya, Ekonomi ve İş Dünyası, Genel

 

Tarım ve Hayvancılık: Karadeniz bölgesi tarım alanları kısıtlı olan bir bölgemizdir. Yüz ölçümünün sadece %16’sı tarım arazisidir. Tarımda makine kullanmanın en zor olduğu bölgedir. Yaz kuraklığı olmadığından kıyı kesiminde pamuk, buğday, arpa gibi ürünler yetiştirilemez.

Kıyıda buğdayın yerine mısır yetiştirilir. Çok yetiştirilmesine rağmen temel besin maddesi olarak tüketildiğinden bölge ticaretine katkısı azdır. Rize’de özel konumdan dolayı turunçgiller yetiştirilir. Yetiştirilen bazı ürünler ve Türkiye üretimindeki yüzdeleri şu şekildedir.

karadeniz-bolgesi-tarim-urunleri

Ürün Türkiye %’si En çok yetiştirilen yer
Çay %100 Rize, Trabzon,
Fındık %76 Giresun, Ordu
Kenevir %95 Kastamonu
Pirinç %34 Orta ve Batı Karadeniz
Mısır %25 Kıyılar
Patates %22 Orta Karadeniz
Fasulye %16 Her yerde
Tütün %16 Trabzon, Orta Karadeniz

Türkiye’de avlanan balıkların büyük bir bölümü yani %80 oranında bu bölgeden tutulur. Balıkçılıktan elde edilen gelirin en yüksek olduğu bölgedir. Dağ çayırlarının çokluğu nedeniyle büyükbaş hayvancılık gelişmiştir. Hayvanlar tarım ve taşımada kullanılır. Orman ürünleri ve ormana dayalı sanayi ekonomide önemli yer tutar.

Yıl boyu yağışlı geçtiğinden plaj turizmi gelişmemiştir. Orta ve Doğu Karadeniz’de ekonomide tarım ön planda iken Batı Karadeniz’de maden çıkarma ve sanayi ön plandadır. Sarp sınır kapısının açılmasıyla dış ticaret ve turizmde artış görülmüştür.

39915

1518 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım