Hoşgeldiniz  

Karadeniz Bölgesi Kaç Bölümden Oluşur?

admin | 01 Mayıs 2016 | Coğrafya, Genel

Karadeniz bölgesi; Doğu Karadeniz, Orta Karadeniz ve Batı Karadeniz olmak üzere üç bölümden oluşur.

Doğu Karadeniz: En dağlık bölüm bu bölümdür. Bundan dolayı ulaşım öteki bölümlerden daha zordur ve bazı geçitlerden sağlanmaktadır. Trabzon’un Gümüşhane’ye, Kalkanlı yani Zigana geçidi, Bayburt’u Erzurum’a Kop geçidi bağlar. Bölümün tek ovası Bayburt Ovasıdır.

Akarsuları: Çoruh, Kelkit, Doğankent ve Melet’tir.

Gölleri: Uzungöl, Tortum, Sera ve Zinav’dır.

ArchBridgeOverFirtinaDeresi@Rize-Turkey-1

Özel konumundan dolayı turunçgiller ve zeytin, nemlilik ve yağışın bol olmasından dolayı fındık ve çay yetiştirilir. Ayrıca tütün, mısır, soya fasülyesi, incir, patates yetiştirilen diğer ürünlerdir. İç kesimlerde arpa ve buğday yetiştirilir.

Uzun boylu otlakların bulunmasından dolayı büyükbaş hayvancılık gelişmiştir. Giresun’da kağıt fabrikası bulunur. Murgul-Artvin ve Çayeli-Rize yörelerindeki bakır yatakları bölümün önemli yer altı kaynaklarıdır. Dağların uzanışından dolayı kıyı ile iç kesimler arasında tabii ve beşeri açıdan büyük farklılıklar meydana gelmiştir.

Kıyı Kesim: Karadeniz iklimi görülür. Türkiye’de yağışın bulutlanmanın, heyelanların, balıkçılığın, dağınık yerleşmenin, kırsal nüfus oranının en fazla görüldüğü alandır. Türkiye fındık üretiminin %80’i, çayın %100’ü bu bölümden yetiştirilir. Orografik yani yamaç yağışları görülür. Trabzon bölümün en büyük ticaret ve kültür şehridir.

İç Kesim: Karasal iklim görülür. Yağışlar azalmış, ormanlar seyrekleşmiştir. Dağınık yerleşme yerine toplu yerleşmeler görülmektedir. Tahıllar ve şeker pancarı en çok yetiştirilen ürünlerdir.

ayasofya-muzesi

Batı Karadeniz Bölümü: Yer şekellerinin ortalama yükseltisi ve yıllık yağış miktarı Doğu Karadeniz’den az, Orta Karadeniz’den fazladır. Tarım gelirleri öteki bölümlerden azdır. Ekonomi maden çıkarma ve sanayiye dayalıdır. Zonguldak ve Ereğli’de taş kömürü, Küre’de bakır, Ereğli’de manganez madenleri çıkarılır. Ormana dayalı sanayinin en çok geliştiği bölümdür.

Kişi başına düşen gelir diğer bölümlere oranla daha fazladır. Tosya ve Boyabat’ta pirinç, Kastamonu’da ise keten ve kenevir yaygın olarak yetiştirilir.

Akarsuları: Gökırmak, Devrekani, Filyos ve Bartın çayıdır.

Gölleri: Abant ve Yedigöllerdir.

images

Orta Karadeniz Bölümü: Bu bölümde dağlar daha geride başlar ve fazla yüksek değildir. Bundan dolayı iç kesimlerle ulaşım daha kolaydır. Kıyı ve iç kesim arasında tabii ve beşeri farklılıklar daha azdır. Heyelanlar daha azdır. Kıyıda iki delta ovası meydana gelmiştir. Bunlar Bafra ve Çarşamba ovalarıdır. Tarım arazisi daha geniştir. Kıyıda yağışlar azalmış ormanlar seyrekleşmiştir. Merzifon, Suluova, Amasya, Tokat, Erbaa, Niksar, Turhan önemli tektonik ovalardır.

Samsun’da bakır işletmeleri, Samsun ve Tokat’ta sigara fabrikası, Çorum, Turhal, Çarşamba ve Suluova’da şeker fabrikaları vardır. Bölümün yer altı zenginliği Havza-Samsun ile Çeltek ve Merzifon’daki linyit yataklarıdır.

1097 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım