Hoşgeldiniz  

Kanunname-i Âl-i Osman Nedir? Önemi Nedir?

admin | 31 Aralık 2021 | Genel, Hukuk, Tarih

Kanunname-i Âl-i Osman: Osmanlı devletine ait ilk kanunnamedir. Bu kanunname ile birlikte; Cülus bahşişi, sancağa çıkma usulü, kardeş katli, müsadere sistemi kanunu nitelik kazanmıştır.

Osmanlı devleti padişah tarafından yönetilirdi. Padişahın erkek çocuklarına çelebi ya da şehzade denilmekteydi. Şehzadeler hem sarayda hem de sancaklarda eğitim alarak devlet yönetimi hakkında yetiştirilirlerdi. 17 yy kadar bütün şehzadeler padişah adayı olarak görülmüş, önce sarayda dini eğitim almış daha sonra sancaklara gönderilerek lalalar tarafından idari ve askeri alanlarda eğitilmişlerdir. Bu usulün adı Sancağa Çıkma Usulü olarak adlandırılır.

Osmanlı İmparatorluğu’nun merkezlerine bakıldığında; Söğüt, Karacahisar, İznik, Bilecik, Bursa, Edirne ve İstanbul’un başkentlik ve yönetime katkıda bulunan yerler olduğunu görebiliriz. Bu yerleşim yerleri ve iller Osmanlı İmparatorluğu için büyük öneme sahiplerdir. Osmanlı Devletinin doğuşuna tanıklık etmiş ve yükselmesinde de önemli paya salip yerleşim yerleridir.

12 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım