Hoşgeldiniz  

Kanseri Önleyen ve Yaşlanmayı Geciktiren Bitki Kinoa!!!

admin | 02 Nisan 2015 | Bilim, Genel, Sağlık

Bitkinin adı Kinoa. İnkalar tarafından 7 bin yıl önce yetiştirilen bir çeşit tahıldır. Kinoa tohumları tam protein içerir. Vücudun ihtiyaç duyduğu tüm amino asitlere sahiptir. Bu nedenle nadir bulunur ve vejeteryanlar için vazgeçilmezdir. En önemli özelliği süper oksit dismutaz enzimi içermesi. Astronotlar ve NASA da kullanılan bir bitki türü.

Bitki; yaşlanmayı geçiktiriyor, cildi yıpranmaya karşı koruyor. Doku ve hücre yenilenmesine bire bir olan bu bitki ile kanser hastalığının da önüne geçilmiş oluyor. Kinoa içeriğinde bululan lignin hormonunun sebep olduğu kanser türlerine karşı da koruyor. Kalbi kuvvetlendirirken, meme kanserini de önleyici özelliğe sahiptir. Kinoa’nın içerisinde bulunan kuersetin adlı madda anti oksidan olmasının yanı sıra bahar alerjisine karşı da destek vermektedir. Gluten tahıllarda bulunan ve un yoğrulduğunda humura yapışkan formu veren proteindir. Bu sayede hamur maya tutar. Çölyak hastaları glutene karşı alerjiktir. Unlu mamüller tüketemezler. Kinoa gluten içermediği için alerjisi olanların protein ve karbonhidrat ihtiyaçlarını karşılıyor. Kinoanın gevreği ise yulaf gevreğine tercih edilebilir. Diyetlerin vazgeçilmezi olan Kinoa; protein değerinin fazla olması ve yüksek oranda lif içermektedir. Tabii aşırı kinoa tüketimi kilo verimini zorlaştırabilir. Bu nedenle kontrollü tüketmek gerekir.

Kinoa; kabızlığa iyi gelir, diyabet hastalarının kan şekerini düzenler. Bulgur gibi haşlanarak ve salatalara eklenerek yenilebilir. Kavrulup müslilere katılabilir. Un haline getirilip kurabiye, kek, hamur işlerinde, ekmek yapımında kullanılabilir.

1348 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım