Hoşgeldiniz  

Kaldıracan Bulunması ve İnsanlığa Kazandırdıkları!!!

admin | 24 Ocak 2016 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

İlkel olarak bir sopayla bir kayayı kaldırmaya çalışmak ve daha küçük kaya sopanın yaslanabilmesi için altına yerleştirildiğinde daha iyi sonuç alınabiliyordu. Daha sonra kaldırılan büyük kayaya oranla küçük kaya ne kadar ufak olursa kaldırmanın daha kolaylaştığı keşfedildi.

kuvvet-vehareket-22-638

Yunanlı bilim adamı Arkhimedes’in MÖ 260 yıllarda kaldıraç hareketinin kesin hareketini matematiksel olarak açıkladı. Böylece kaldıraçta belli bir matematiksel kurama bağlandı. Böylece bir aletin nasıl geliştirebileceği veya hangi yeni gözlemlerin yapılması gerektiği açıkça belli oluyordu. Kuramlar sayesinde gelişmeler büyük ölçüde hızlanır.

Yunanlı bilgin Arkhimedes ayrıca su üzerinde durabilme ilkesini, yani suya daldırılan herhangi bir nesnenin kendi hacmine eşit miktarda sıvı hacmininin yerini aldığını da buldu. Bu ilke hacmi ölçmek içni bir yöntem ve ayrıca neden bazı şeylerin yüzdüğünü ve bazılarının yüzmediğini vb açıklama yolunu sağladı. Arkhimedes bir hamama daldığında ve suyun taştığına dikkat ettiğinde bu ilkeyi keşfetti.

ahsap_tahterevalli_5

Arkhimedes; evraka yani “buldum buldum” diye bağırarak çıplak vaziyette eve koşmuş, Arkhimedes’e altından bir tacın daha az yoğunluktaki bir metalle safiyetinin bozulup bozulmadığını, taca zarar vermeden bulması problemi verilmişti. Bunun için hacmi bilmesi gerekiyordu ve batmazlık sayesinde bu gerçeiği buldu.

776 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım