Hoşgeldiniz  

Kaktüs Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 09 Mayıs 2014 | Eğitim, Genel

Kaktüs Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Kaktüs yaprakları dikenli ve gövdeleri etli bir çiçek çeşididir. Gövdesi etli, sulu, yassılaşmış, yaprakları dikenli bütün çiçekli bitkilere verilen genel addır.

Tropikal bölgelerde ve çöllerde yaygındır. Sukkulent gövdeleri özümleme görevini yapar. Saguaro en büyük kaktüs çeşidi olup çölde yetişir. Yetkinlerin boyu genellikle 12 metreye ulaşabilir, nadiren de 15 metreyi aşmaktadır.

Kaktüs çok fazla su istemeyen bir bitkidir. Sıcak iklimlerde ve çöllerde yetişirler. Kökleri çok uzun ve kalındır. Köklerinin uzun ve kalın olması ve yapraklarının diken şeklinde olması diğer bitkilerden ayıran özelliktir. Kaktüs iyi beslendiği taktirde eni ve boyu oldukça uzun ve kalın olur. Bazı kaktüslerin dikenleri zehirli olabildiği gibi deriye battığında ince dikenler yüzünden deriden çıkarılması zordur.

Sağlığa yararları bir bitki olan kaktüs, çocuklardan ve hayvanlardan uzak bir alanda yetiştirilmelidir. Evde yetiştirilmesi halinde yılda en az bir kere vitamin ve mineral desteği sağlanmalı, toprağı tazelenip havalandırılmalıdır. Suyu az tüketen bir bitki olarak kaktüsün fazla sulanmasına gerek yoktur.

4347 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım