Hoşgeldiniz  

Kağıt Ne Zaman ve Kim Tarafından İcat Edilmiştir?

admin | 16 Nisan 2015 | Bilim, Genel

 

Kağıt yaklaşık 2000 yıl önce Çinli memur Ts’ai Lun tarafından icat edilmiştir. Kenevir, Dutağacı kabuğu ve kumaş parçalarını suyla karıştırıp, lapa haline getirip, ince bir tabaka haline getirip, güneş altında ipe asarak kurutması sonucu kağıdı elde etti Ts’ai Lun.

Kağıdın icadı ile Çinliler dünyanın en gelişmiş kültürüne sahip oldular. Orta Asya’da 751, Bağdat’ta ise 793 yılında ulaşan kağıt yapımı, Avrupa’ya ancak 1000 yıl sonra gelebilmiştir. Böylece Avrupa’da ilk kağıt yapımı 1151 yılında İspanya’da gerçekleşmiştir.

Matbaanın icadı ile kağıt tüketimi hızla arttık ve bunun sonucu olarak yeterli hammadde bulmakta zorlanmaya başlandı. Ayrıca kağıt yapımının uzun ve meşakkatli olması yeni kağıt yapım tekniklerinin geliştirilmesine neden oldu. 18 yy da Fransız bilimci Rene-Antonie Ferchault de Reaumur arıların ince dalları ve çürümüş kütüleri kemirerek bunları mide sıvıları ile birleştirilmesi sonucu kovanları yaptığını fark etti. Bu olaydan ilham alarak arıları inceleyen Reaumur 1719 yılında daha iyi ve hızlı kağıt yapma şeklini icat etti ve buluşunu Fransız Kraliyet Akademisi’ne sundu.

İlk kağıt makinesi 1798 yılında icat edilmesine rağmen hantal olması ve sınırlı sayıda kağıt üretmesi nedeniyle yerini 1809 yılında John Dickinson tarafından Silindirli makineye bıraktı.

Kağıt kalitesi; kullanılan lifin türü, lapanın hazırlanışı, kimyasal ve mekanik metotlar, içine katılan malzemeler belirlemektedir. Kağıt her ne kadar ağaçtan yapılan bir madde olsa da günümüzde sentetik lifler de kullanılmaktadır. Teknolojik gelişmeler kağıt üretimini üst düzeye taşımıştır.

2087 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım