Hoşgeldiniz  

Kağıt Ne Zaman ve Kim Tarafından İcat Edilmiştir?

admin | 10 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Eğitim, Genel, İlginç Bilgiler, Teknoloji

Kağıt, ağaç hamurundan yapılan bir yazma aracıdır. Günümüzde kağıt yapmak için kullandığımız yöntem, MÖ 105 yılında Çinli Ts’ai Lun tarafından icat edildi. 1600 yılların başında ilk gazete basıldı. 1798 yılında ilk kağıt yapma kaminesi Fransa’da icat edildi. 1806 yılında karbon kağıdı icat edildi. 1900 yıllarda Norveçli John Vaaler ataşın yani kağıt kıskacının patentini aldı.

Kağıt icat edilmeden 5000 yıldan fazla bir süre önce, Eski Mısırlılar üzerine yazı yazmak için papirüsü kullandılar. Bunun için papirüs özünün ince katmanlarını birleştirip güneşte kuruttular. Günümüzde kullanılan kağıt ise ağacın veya başka bitkilerin öğütülmesi, hamur haline getirilmesi ve son olarak da ince tabakalara dönüştürülmesiyle elde edilir. Bu kağıt üretme işlemi 2000 yıldan fazla bir süre önce Ts’ai Lun tarafından icat edildi. Lun, kağıt yapmak için ipek kırpıntıları ve dut ağacı kabuğunu kullandı.

Kağıt, genellikle kıyılmış küçük ağaç parçalarından yapılır. Ardından bu parçalar suyla ve başka kimyasallarla soğutularak hamur kıvamına getirilir. Ağaç hamuru ince bir eleğe püskürtülür. Ağaç lifleri aşama aşama eleğin üzerinde bir tabaka oluşturur ve suyu süzülür. Ağaç liflerinin oluşturduğu tabaka silindirden geçirilir, düzleştirilir ve hamur, kağıda dönüşünceye kadar kurutulur.

Elektronik kağıt yeniden kullanılabilir şekilde geliştirilmeye çalışılıyor. Elektronik kağıt, milyonlarca küçük kapsül içeren ince bir plastik levhaya benziyor. Elektronik kağıdın bir yüzündeki kapsüller siyah, diğer yüzündeki kapsüller ise beyaz renktedir. Özel bir kalemle kapsülleri çevirerek sayfadaki kelimeler veya resimler görüntülenebiliyor. Yazıları görmek için siyah yüzün yukarıda olması gekeriyor.

(Kağıt tabak 1904, kağıt bardak 1908 yılında icat edildi.)

940 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım