Hoşgeldiniz  

Kadıntuzluğu, Sarıçalı Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kullanım Şekli Nasıldır?

admin | 13 Mayıs 2018 | Bitkiler, Genel, Sağlık

Çeşit çeşit görünüme sahip bir bitki türüdür. Orjinal Adı Berberis vulgaris’dir.  Halk arasındaki diğer adları Amberparis, Çobantuzluğu, Dikenüzümü, Sarıçalıdır.

Kadıntuzluğu veya Sarıçalı: Kadıntuzluğugiller familyasının örnek bitkisidir. Kuzey Yarıküre’nin ılıman bölgelerinde sıkça görülen; Avrupa’da ve ülkemizde ormanların açıklık yerlerinde ve çitlerde yetişen, kışın yapraklarını dökmeyen dikenli bir ağaççıktır. 1-3 m. boylanabilir. Derimsi yapılı, açık yeşil renkli oval biçimli, yapraklarının kenarları kızılımsı renkli ve batıcı dişli olur. Sarı ya da turuncu renkli çiçekleri olgunlaşınca, erkek organları çabukça dişi organların üzerine kapanarak tozlaşmayı sağlar. Sonra bu dişi çiçekler kırmızı ya da siyah renkli, oval biçimli, buruk ve ferahlatıcı tadı olan meyveleri oluşturur. Bitki, bu meyvelerden döktüğü tohumlarıyla çoğalır.

Sarıçalı veya Kadıntuzluğunun kök ve yapraklarında; berberin, oksiyantin, palmatin, kolombanin, berbamin vb. alkaloitler ile kelidonik asit ve tanen bulunur. Bitkinin meyveleriyle şurup ve reçel yapılır. Kadıntuzluğu bitkisi buğdayda kınacık hastalığı yapan pas martarına arakonaklık ettiği için, buğday ekimi yapılan tarlalara yakın yerde yetiştirilmesine izin verilmez.

Tibbi Etkileri ve Kullanımı:
Bitkinin tıbbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöyle özetlenebilir:
• Kusmayı önler.
• Ateş düşürücü etkisi vardır.
• Malarya’ya (sıtma) karşı iyileştirici etki yapar.
• Safra kesesi yangısı ve safra kesesinde taş bulunması durumlarında yararlı olur.
• Tadı acı olan ve bedeni güçlendiren bir tonik ve müshildir. Bu iki etkisiyle zayıf, bitkinlikten ve peklikten şikâyeti olan kişileri güçlendirirken bağırsaklarının temizlenmesini de sağlar.
• Karaciğerin işlevlerini düzenleyen ve safra akışını artıran en iyi ilaçlardan biridir.
• Damar daraltıcı etkiler yapar.
• İştah açıcıdır.
• İrileşmiş dalağı küçültme gibi ilginç bir işlevi daha bulunmaktadır.
Yukarda belirttiğimiz durumlarda kullanmak üzere, kadıntuzluğu bitkisinin gövde ya da kök kabukları alınır. Bunun için ilkbahar başında ya da sonbaharın sonuna doğru toprağı kazılıp bitkinin kökü çıkarılır ve soyularak kabuğu alınır. Gövde kabukları da aynı dönemlerde bitki soyularak alınır. Bu kabuklar gölgelik bir yerde özenle kurutulur, 1 tatlı kaşığı kurumuş kabuk 1 bardak suya konulup su kaynama noktasına kadar ısıtılır. 10-15 dakika soğumaya bırakılır. Böylece hazırlanan dekoksiyondan günde üç kez birer bardak içilir.

Yan Etkileri:
• Gebe kadınlar kadıntuzluğu bitkisini kullanmamalıdır.

Yazımız bilgi amaçlı olup, hamilelik, kronik veya çeşitli hastalıkları bulunan okurların doktoruna danışarak veya kontrolünde uygulamaları önemlidir.

154 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım