Hoşgeldiniz  

Kaç Tane Zeka Çeşidi Vardır? Özellikleri Nelerdir?

admin | 17 Mayıs 2014 | Eğitim, Genel

Zeka Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

Zeka tipleri ortaya atılmadan önce insanların zeki olup olmadığı matematik, geometri ve mantık sorulardan olan IQ testleri ile ölçülmekteydi. Sonuçta sayısal zekaya sahip olmayan insanlar bu testlerden düşük puan alması sonucu “düşük zeka” kategorisine girmekteydi. Sadece sayısal alanda sınıflandırma yapmak insanların zeki ya da zeki değil ayrımına neden olmaktaydı. Ancak bu düşünce Howard Gardner sayesinde değişmiştir. Gardner sadece IQ testlerinden başarılı olanların değil farklı alanlara yeteneği olanların da zeki kabul edilmesi gerektiğini ispatladı.

Gardner’e göre sekiz adet zeki tipi bulunmaktadır. Bunlar; Sözel-Dilsel, Sayısal-Matematik, Görsel-Uzamsal, Bedensel-Kinestetik, Ritmik, Doğacı, İçsel ve Sosyal zekadır. Bunlara ek olarak Varoluşsal-Felsefi Zeka türü hakkında çalışmaları devam etmektedir. Kısa zeka türlerinden bahsetmek gerekirse;

Sözel-Dilsel Zeka: dil öğrenmede ve telaffuzda başarılıdır, kitap okur, karmaşık cümleleri çözebilir, yazı yazmada başarılıdır, şiir yazma ve şiir okumada iyidir, ikna kabiliyeti yüksektir, kelime ezberleyebilir, hitap gücü yüksektir, okuduklarını ve anladıklarını yorumlama gücü fazladır, karşıdaki kişiyi dinler, insanlara kendini dinletir.

 

Sayısal-Mantıksal Zeka: IQ testlerinde oldukça başarılıdır, matematik işlemlerinde zorlanmaz, bilgisayar programı, algoritma ve elektronik gibi konuları rahatlıkla kavrar, mantısal konuları çözmede iyidir, satranç ve dama gibi oyunlarda sever, karar verme kabiliyeti oldukça gelişmiştir, grafik ve istatistik konularında yorumlama yapabilir, soyut düşünebilir, kesin doğru ve yanlış bilgilerle netlikten yanadır.

 

Görsel-Uzamsal Zeka: üç boyutlu geometrik şekillerde matematiksel işlem gerçekleştirirken oldukça iyidirler, resim ve çizme konusunda başarılıdırlar, görüntüleri hafızasında saklayarak incelemek istediğinde hiç zorluk çekmez, eşyalarını kolaylıkla kaybetmez, daha fazla hayal kurarlar, gözleri en önemli duyu organlarıdır, çizim kabiliyeti oldukça gelişmiştir.

 

Bedensel-Kinestetik Zeka: fiziksel etkinliklerde başarılıdırlar, kas kontrolü çok iyidir, spor dallarından biriyle muhakkak uğraşırlar, hızlı hareket ederler, uzun bir süre bir yerde sabit kalamazlar, vücut dilini fazla kullanırlar, kısa mesafelerde ulaşım aracı yerine yürümeyi tercih ederler.

 

Ritmik Zeka: müzik kulakları gelişmiştir, notalara ve ritimlere hakimdirler ve doğru şekilde beyinlerinde saklayabilirler, seslere duyarlıdırlar, sesi doğru kullanırlar, müzik aletlerini kullanmakta iyidirler, kulakları en önemli duyu organlarıdır, ritmik şekilde konuşma ve hareket etme kabiliyetleri vardır, duyduğu sesin hangi nota olduğunu bilir.

 

Doğacı Zeka: Doğaya düşkündür, hayvan ve bitki besleme ve yetiştirmede iyidirler, çevreye duyarlıdır, kapalı ortamlardan ziyade açık ortamları severler, yeni bitki ve hayvan türlerini görmek ilgi çekicidir, belgesel izler ve bahçe çalışmaları yaparlar, doğa olaylarına karşı daha ilgilidirler.

 

İçsel Zeka: kendi hedefleri vardır, bağımsızdır, güçlü ve zayıf yönlerini bilir, bireysel başarı önemlidir, öz saygı ve sevgisi yüksektir, başkaları ile paylaşmadığı iyi özellikleri vardır.

 

Sosyal Zeka: Grup içerisinde lider görünümdedir, iletişim becerisi iyidir, arkadaşları ile vakit geçirmekten hoşlanır, problem çözümünde yardımcı olur, başkalarına yardım eder, organizasyon becerisi yüksektir, onlarca yakın arkadaşı birkaç tane iyi dostu vardır, her zaman aranan arkadaştır.

16577 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Kaç Tane Zeka Çeşidi Vardır? Özellikleri Nelerdir? için 4 Yorum

 1. Bülent Keskin dedi ki:

  Yazı çok bilgilendirici ve keyifliydi. Zeka Çeşitleri, Tanımları ve Anlayışlarıyla ilgili http://www.sagliklimutluyasa.com/zeka-cesitleri/ yazısını da okumanızı isterim. Mutlu günler

 2. feyza dedi ki:

  güzel. teşekkürler.

 3. Fatma Biter dedi ki:

  Çok güzel de sekiz zekanın hiçbiri yoksa gerizekalımı oluyor
  Buna niye geri zeka deriz ki zekasız demiyoruz

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım