Hoşgeldiniz  

Jöle Yiyeceği Nasıl ve Kim Tarafından İcat Edildi?

admin | 10 Aralık 2017 | Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, İlginç Bilgiler

Jöle, tatlandırılmış jelatin ve şekerden yapılan bir tatlıdır. 1921 yılıda renkli ve şekerle tatlandırılmış ilk jeleli şekerleme olan Chuckles üretildi. 1927 yılında Aeroplane markalı jöle ürünleri Avusturalya’da satışa sunuldu. 1975 yılında fasulye biçiminde ilk jöleli şekerler üretildi. Jelatin 1600 yılında Fransa’da keşfedildi. İlk jöleli tatlı 1854 yılında Peter Cooper tarafından Amerika’da üretildi.

Jöleli tatlı; Peter Cooper tarafından üzerinde kullanım talimatları bulunan ve ambalajlanmış halede satışa sunulan ilk jöleli tatlıdır. Cooper, fikrini 1895 yılında Pearle Wait adlı kişiye saatt; Wait de Cooper’ın jöleli tatlısına meyve tatları eklendi. Wait de Cooper’ın karısı bu yeni tatlıya Jell-o adını verdi. Wait, Jell-o adlı tatlıyı aşçılara satmayı denedi ama onların ilgisini çekmeyi başaramadı. Sonunda işini bir başkasına devretti ve Orator Woodward adlı bu kişi reklama çok para harcadı. Reklama yapılan yatırım karşılığını verdi ve jöleli tatlılar 1900 yılların başlarında önemli bir tüketim malzemesi oldu.

Jöle kristalleri toz halinde jelatin, şeker, rekklendirici ve tatlandırıcı içerir. Jelatin, sıcak su eklendiğinde sıvıya dönüşür fakat soğuduğunda titrek bir katı madde halini alır. Bunun nedeni, jelatin moleküllerinin uzun ve zincir gibi birbirine dolaşık olmasıdır. Jöle kristallerine kaynar su eklediğinizde, uzun jelatin zincirleri çözülür ve su içinde yüzmeye başlar. Soğumaya başladıklarında bir ağ gibi birbirine bağladıkları için jöle katılaşmaya başlar. Günümüzde jelatin içeren birçok faklı tatlı çeşidi (muslar, puding) paketli halde satılmaktadır.

240 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım