Hoşgeldiniz  

İzomerlerin Keşfedilmesi ve Önemi!

admin | 31 Aralık 2021 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Maddeyle ilgili atomik görüşün bilim dünyasına girişiyle, kimyagerler sürekli inceledikleri maddelerin moleküllerinin atomik bileşimini bulmaya çalıştılar. 1823’te Alman Kimyager Justus von Liebig (1803-1873), patlayıcı maddeler (fülminatlar) olarak bilinen bir grup maddeyi inceliyordu. Örneğin gümüş fülminatın birer atom, gümüş, karbon, azot ve oksijenden oluşan bir molekülü vardır.

Aynı zamanlarda başka bir Alman Kimyager Friedrich Wöhler (1800-1882), izosiyanatlar olarak bilinen bir grup maddeyi inceliyordu. Gümüş izosiyanatın da birer atom gümüş, karbon, azot ve oksijenden oluşan bir molekülü vardır.

Her iki kimyager de Gay-Lussac’ın editörlüğünü yaptığı bir dergiye yayımlanması için raporlarını sundular. Gay-Lussac moleküler formüllerin aynı olduğuna, fakat bileşimlerin oldukça farklı özellikleri bulunduğuna dikkat etti. Bunu her iki bileşimi de hazırlayan ve doğru olduğunu gören Berzelius’a söyledi: Yani aynı formül ve farklı özellikler söz konusuydu. Berzelius, bu türden benzer olmayan ikizlere izomerler dedi (Yunanca “eşit kısımlar” anlamındaki sözcüklerden).

Bu, bir molekülde atomları saymanın yeterli olmadığını gösteren ilk işaretti; aynı zamanda bu atomların düzenlenişini de dikkate almak gerekiyordu. Molekül ne kadar karmaşık olursa, sayısız izomerleri olması olasılığı da o kadar artıyordu. Canlı dokulardaki moleküller cansız dünyadaki moleküllerden çok daha karmaşık olduğundan, izomerizm organik kimyagerler için özellikle önemli oldu.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi, Wikipedia,

10 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım