Hoşgeldiniz  

İstakoz ve Özellikleri!!!

admin | 21 Ekim 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Kabuklular sınıfından eklembacaklı türlerindendir. İlk ikisinde kıskaçları bulunnan 10 ayaklı büyük deniz kabuklularındandır. Birçok türü içeren denizistakozları Homarus cinsini oluştururlar. En iyi bilinenleri, Avrupa’da yaşayan denizistakozu yani Homarus Vulgaris ile Kuzey Amerika’nın Atlas Okyanusu kıyılarında bulunan Homarus Americanus türleridir. Renkleri koyu mavidir. Bu rengi oluşturan madde, havuçların renk maddesine çok benzeyen protein ve karoten karışımı bir bileşiktir.

İstakoz haşlanırken karoten ile protein arasındaki uyuşum bozulur ve renk, maviden karoten rengi olan kırmızıya döner. Erkeklerde dişininkinden çok büyük olan 2 kıskaç, yapı ve işlevi yönünden birbirinden farklıdır. Biri ezici, diğeri ise toplayıcı niteliktedir. Küçük yengeçler, solucan, balık ile tutabilecekleri güçte ölü ya da diri herhangi bir hayvanı yerler. Avlarının kabuklarını büyük kıskaç aracılığıyla ezer, küçük kıskaç aracılığıyla da etini kemiklerinden ayırırlar.

Denizistakozları sığ sularda, kayalar arasında, delik ve çatlaklarda yaşayan ve sığındıkları yerden sadece beslenmek için çıkmak zorunda kalan ürkek hayvanlardır. Genellikle kumun üzerinde, kayaların altında kumu kazabilecekleri ve kendilerine uygun delik açabilecekleri yerleri tercih ederler.

112 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım