Hoşgeldiniz  

İspanya Taht Savaşları!!!

admin | 08 Aralık 2017 | Genel, Tarih

İngiltere, Hollanda Cumhuriyeti ve Avusturya bir dostluk anlaşması yaparak, Fransız Prensi V. Felipe’yi İspanya tahtından inmeye zorlamak için Fransa’ya karşı savaş ilan ettiler. Bu nedenle çıkan savaşa İspanya Taht Savaşı denildi. III. William, 8 Mart l 702’de öldü; fakat yerine yine Protestan olan görümcesi Anne (1665-1 714) geçti ve savaş devam etti. (Kuzey Amerika kıtasında bunun anlamı İngiltere ile Fransa arasında savaş demekti. Yalnız orada Kraliçe Anne Savaşı deniyordu.)

Dost güçleri Francis’e karşı yönlendiren Marlborough Dükü John Churchill idi. Birinci sınıf bir general olan Marlborough, o güne dek yenilmeyen Fransa’yı 13 Ağustos 1704’te Blenheim Savaşı’nda yenilgiye uğrattı.

İspanyol Taht Savaşı’nda, Marlborough, Fransa’yı 11 Temmuz ı708’de Oudenarde’de ve ıı Eylül ı708’de Malplaquet’de zayıflatarak zaferlerini sürdürdü. Fransa tamamıyla yenilme aşamasına gelmişti; fakat zaferler gittikçe daha kanlı hale geldiğinden, Büyük Britanya’da bir çok kimse Marlborough’u kasap olarak görüyor ve ondan nefret ediyordu.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

285 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım