Hoşgeldiniz  

İskoçya’nın Mucitleri,  Ekonomistleri, Diktatörleri, Komutanları ile Dünyaya Kattığı Önemli Gelişmeler Nelerdir?

admin | 05 Ekim 2014 | Genel, Ülkeler

İskoç yazar Arthur Conan Doyle’un efsanevi karakteri Sherlock Holmes’ün ilk romanı olan Kızıl Dosya, 1887 yılında yayımlandı. Sherlock Holmes aynı zamanda günümüze kadar en çok canlandırılan hayali karakter olarak dikkat çekiyor. Holmes tam 70 aktör tarafından 200’den fazla filmde canlandırıldı.

a57e18a47548419888d3d75

İskoç mucit John Logie Baird 1916 yılında televizyonu icat etti. Baird ilk yayınını ise 1928 yılında gerçekleştirdi.

İskoç mucit Kirkpatrick Macmillan 1839 yılında ilk bisikleti icat etti. Macmillan 1842 yılında ise bisikletiyle küçük bir kıza çarptığı için 5 şilin cezaya çarptırıldı.

1788’de Robert Burns tarafından yazılan Auld Lang Syne şiiri tüm İngilizce konuşulan ülkelerde yılbaşı kutlamalarında şarkı haline getirilerek okunmaya başlandı.

marsta-bir-antropolog_634489

İskoçya’nın kötü şöhretli kralı Macbeth, Shakespeare’in ölümsüz anlatımıyla edebiyat tarihine geçti

Modern jeolojinin babası olarak kabul edilen Edinburg’lü James Hutton, Dünyanın eşsiz olduğunu ve başka hiçbir gücün onun şekillenmesinde etkisi olmadığını iddia etti. Hutton’un fikirleri evrim teorisini ortaya aran Charles Darwin’in de düşüncelerini etkiledi.

1797 yılında Janet Keiller, Dundee şehrinde dünyanın ilk ticari olarak üretilen marmelatını satışa çıkardı.

İskoç eczacı Alexander Fleming, 1928 yılında kirli bulaşıkların üzerinde yetişen penisilin küfünü farketti. Penisilin tarihte bulunan en güçlü antibiyotik olma özelliğini taşıyor…

news_18042012122622

Telefonun mucidi Graham Bell, iki erkek kardeşini tüberküloz hastalığından kaybettikten sonra Amerika kıtasına göç eden bir İskoç vatandaşıydı. Şu anda Amerika’da korunan Graham Bell’in günlüğüne göre İskoç mucidin ilk sözleri “Bay Watson, buraya gelin sizi görmek istiyorum” oldu.

Dumfries doğumlu William Paterson 1694 yılında Bank of England’ın kurulması fikrini ortaya attı daha sonra da kurucuları arasında yer aldı.

İskoçya’nın Dumfermline şehrinde 1835 yılında yoksulluk içinde dünyaya gelen Andrew Carnegie’nin bir peri masalını andıran hikayesi onun Amerika’nın en zengin fabrikatörlerinden biri olmasıyla sonlandı. Carnegie, 1919 yılında hayata gözlerini yumduğunda 2811 kütüphane inşa etmiş ve kişisel servetinin %90’ını bağışlamıştı.

“Ekonominin Babası” Adam Smith 1776 yılında “Görünmez El” teorisini ortaya atarak hükümetin serbest piyasaya karışmamasının tüm ülkenin çıkarına olduğu ifade etti.

Lanarkshire doğumlu misyoner ve kaşif David Livingstone Afrika’nın bilinmeyenlerini keşfeden ilk Avrupalılar arasında yer alıyordu. Dünya onu ünlü Victoria Şelaleleri’ne adını veren kaşif olarak da tanıyor.

“Kırmızı Kırmızı Bir Gül” gibi şaheserleriyle tanınan Alloway doğumlu şair Robert Burns 2009 yılında halkın oylarıyla “Gelmiş Geçmiş En Büyük İskoç” seçildi.

Dünyaca ünlü aktör Sean Connery İskoçlar tarafından “En Büyük Yaşayan Hazine” ödülüne layık görüldü. Edinburg doğumlu olan Connery 1962 yılından itibaren yedi James Bond filminde rol aldı

ABD donanmasının kurucusu John Paul Jones, Kirkcudbrightshire’da bir bahçevanın oğluydu.

İskoç Charles Macintosh, 1818 yılında dünyanın ilk su geçirmez kıyafetlerini üretti. Macintosh firması halen bu ürünleri 500 pound’dan başlayan fiyatlarla satıyor.

Dünyanın “Koyun Dolly” olarak tanıdığı ilk klonlanan canlı olan Dolly de 1996 yılında İskoçya’da “doğdu.” Dolly 2003 yılında aramızdan ayrıldı.

Ayr doğumlu mühendis John Loudon, çamurlu yolların üzerine döşemek için yeni bir tür yol buldu. “Macadamisation” (Makadamileştirme) adı verilen bu yönteme daha sonra katran da eklendi ve günümüzde kullandığımız kaba asfalt ortaya çıktı.

Milyonlarca hayranı olan Harry Potter serisinin yazarı J.K Rowling aslında bir İskoç olmasa da 1993 yılından bu yana İskoçya’da ikamet ediyor.

Dünyanın ilk ticari lastiğini üreten Dreghornlu John Boyd Dunlop 1888 yılında icadının patentini aldı

Avrupa’nın tarihteki en önemli mimarlarından olarak gösterilen Glasgow doğumlu Charles Rennie Mackintosh, 19. yy’da İskoçya’nın en önde gelen isimlerindendi. Macintosh’un en büyük eseri olarak bilinen Glasgow Sanat Okulu yakın zamanda yaşanan yangında büyük hasar gördü.

1898 yılında Stirling’de doğan John Grierson tarihte “belgesel” terimini kullanan ilk kişi oldu. Grierson ayrıca 1936 tarihli Night Mail (Gece Postası) gibi klasik filmlerin de yapımcısı oldu.

1977 yılında Talking Heads grubunun solisti David Byrne “Psycho Killer” isimli şarkısıyla ilk kez bir seri katilin gözünden şarkı yazmış oldu.

Son olarak her ne kadar “Cesur Yürek” filminde William Wallace: “Özgürlük” diye bağırsa da, İskoçya 18 Eylül 2014 tarihinde yapılan referandum sonucuna göre İngiltere’nin gölgesinde yaşamaya devam etmeye karar vermiştir.

4279 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım