Hoşgeldiniz  

Işık Tayfının Keşfi!!!

admin | 05 Aralık 2017 | Astronomi, Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel, Uzay

Işığı merak eden İngiliz Bilim Adamı Isaac Newton (1642- 1727) , 1665 ve 1666’da bir dizi müthiş önemli deney gerçekleştirdi. Bir ışık ışınının bir prizmadan (üçgen şeklinde bir cam parçası) geçmesini ve sonra beyaz bir duvar üstüne düşmesini sağladı. Ortaya çıkan bir renkler bandıydı.

Işığın en az bükülen kısmı kırmızıydı ve sonra sırasıyla turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mor geliyordu; ayrıca her biri belli bir ölçüde diğerine karışmıştı. Bu renkler cam tarafından mı oluşturulmuştu? Hayır; çünkü Newton prizmadan çıkan ışığı zıt yönde bulunan ikinci bir prizmadan geçirdiğinde, bütün elde edebildiği beyaz ışıktı. Renkler tekrar birleşmişti.

Bunun anlamı ışığa tamamen başka bir gözle bakılması gerektiğiydi. Her zaman beyaz ışığın “saf’ ışık olduğu ve rengin, ışık üzerindeki maddelerin etkisi yüzünden saf olmama durumu üzerine ortaya çıktığı kabul edilmişti. Newton’un çalışması rengin ışığın kendine has bir özelliği olduğunu ve beyaz ışığın da farklı renklerin bir karışımından oluştuğunu açıkça ortaya çıkardı.

Madde, rengi sadece bazı türden ışıkları emerek ve diğerlerini geçirerek veya yansıtarak etkiliyordu.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Kitabı,

352 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım