Hoşgeldiniz  

İş Görüşmelerinde En Sık Yapılan 7 Hata!!

admin | 16 Ağustos 2015 | Ekonomi ve İş Dünyası, Genel

 

Türkiye’de işsizlik günden güne artarken kurumsal iş yerleri ve büyük firmalar iş görüşmelerinde maalesef  çok  detaycı oluyor ve mülakatta bilinçsizce basit hatalar yapıyoruz. Psikolojik olarak etkilendiğimiz için hepimiz başarılı olamıyoruz ve gittiğimiz her iş görüşmesi bizim için biraz daha zor ve sıkıcı olmaya başlıyor.Peki neden sürekli iş görüşmesinden eleniyorsunuz biliyor musunuz? Biz Kadının Kitabı.com olarak bunun nedenlerini sizler için araştırdık…

  1. Sorulardan sıkılmış ya da kendinden çok fazla emin görünmeye çalışmak

Sürekli size sorulan sorular sizi bıktırmış olabilir. Bu gayet normal. Ancak bunu mülakatta sizi tanımaya çalışan kişiye karşı bu şekilde davranmak sizin hakkınızda olumsuz düşünmesine yol açacaktır.
Ayrıca kendinden çok fazla emin gibi görünmek sizi ukala gösterebilir. Ya da hakkınızda “bu adam kendini bulunmaz hint kumaşı falan zannediyor herhalde” gibi düşüncelere yol açmasına neden olabilir.

  1. Uygun bir şekilde giyinmemek

İş görüşmesine giderken tercih edeceğiniz kıyafet gündelik hayatta giydiğiniz sıradan ve spor giysiler olmamalı. Ciddi ve tertipli giyinmek sizi bir adım önce tutacaktır.  Abartıdan uzak, temiz, ütülenmiş bir kıyafet seçmek en iyisi.

  1. Şirket hakkında ön bilgi edinmeden görüşmeye gelmek

Yapılan en büyük hataların başında aslında bu geliyor. Sizi görüşmeye çağırıyorlar ama siz o kadar çok yere farklı pozisyonda başvuruyorsunuz ki karşınızdakilare “ne iş olsa yaparım” der gibi bir izlenim bırakıyorsunuz. O yüzden nerede çalışmak istediğinizi önceden bilin ve mülakata çağırdıklarında konuya Fransız kalmayın.

  1. Cep telefonlarını kapatmamak

Mülakat yapılırken telefonunuzun kapalı olduğuna emin olun. Şayet telefonunuz çalarsa “afedersiniz” diyerek telefonu sessize alın.

 

  1. Görüşme sorusunda mantıklı sorular sormamak

İşle alakalı hiçbir şey sormamak ne olursa yaparım hissi yaratır. Siz işe alınacağınız zaman onlara “ne verirseniz yaparım yeterki beni işe alın” gibi bir izlenim oluşturmayın. Ne istediğinizi bilin ve ona göre işle alakalı sorular sorun.

  1. İşe girmeden önce maaşı sormak

Öncelikle” maaştan önemli olan iştir ” imajı vermelisiniz. Para için çalışan kişiler negatif bir hava yaratırlar.

  1. Aynı firmada çok fazla pozisyona başvuruda bulunmak

Bir şirkette okuduğunuz okula göre ve mesleğinize göre açık pozisyonlarda başvuruda bulunun.

882 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım