Hoşgeldiniz  

İnsan Beyni ve Sinirlerinin İlk Keşfi!!

admin | 24 Ocak 2016 | Bilim, Biyoloji, Genel

Herophilos ve Erasistratos tarafından İskenderiye’deki müzede ilk anatomi çalışmaları yapılmıştır. Her iki bilim adamı da beyin ve sinirlerle ilgileniyorlardı. MÖ 280 yıllarında Herophilos sinirleri, duyum izlenimi alan ve hareket uyaran motor sinirleri olmak üzere ikiye böldü. Aynı zamanda karaciğerle dalağı tarif etti. Ayrıca gözün retine tabakasını tarif etti ve isimlendirdi. İnce bağırsağın ilk bölümüne ise duodenum yani on iki parmak bağırsağı adını verdi. Atardamarın attığı, hava değilde kan taşıdığını buldu.

Beynin Yapisi ve Anatomisi.1

Erasistrotos ise asıl beyin ile beyincik arasındaki farkı ortaya koydu. İnsan beyinin büklümlerinin diğer hayvanlarınkinden daha çok olması karşısında şaşırdı ve bunun üstün insan zekasıyla bağlantılı olduğunu ileri sürdü. Herophilos’un aksine atardamarların kan taşımadağına inanmadı.

beyin_79547

Ancak Mısır halkı ölümden sonraki hayatta iyi bir statü kazanılacaksa bedene dokunulmaması gerektiğine inanıyordu ve halkın düşüncesi Müze’deki bütün otopsi çalışmalarına son verdi. Sonuç olarak insan bedeninin incelenmesi on beş yüzyıl boyunca durakladı.

1414 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım