Hoşgeldiniz  

İlk Yolların Ortaya Çıkışı ve Günümüze Uzanan Hikayesi!!

admin | 24 Ocak 2016 | Genel, Tarih

Tekerleğin icadı ve atlı arabaların bulunmasıyla yollara ihtiyaç duyulmaya başlandı. Kayaların üzerinde ve çalılıkların arasında hızla ilerleyemiyorlardı. Aksi bir durumda tekerlek yıpranma ve kasis nedeniyle çabucak çıkıyordu. Bu nedenle her yerde yeterince geniş, düz ve düzgün yolların yapılması zorunluluğuydu. Bu durumu ilk fark eden Roma imparatorluğdu.

Gumusluk-Kral-Yolu5

Galliler tarafından yenilgiye uğratılan Roma, Yunanistan’daki piyade askerlerinden çok daha esnek bir yapıya sahip olan tümeni yani 4200’den 6000’e kadar erden meydana gelen eski Roma lejyonunu en iyi haline getirdi. Yunan askerleri sadece yakın düzen savaşabiliyordu ve zeminin düzgün olmaması bu düzeni bozuyordu. Öte yandan Roma tümeni dağınıklığa düşmeden düzensiz zeminde yayılabiliyor ve koşullar elverdiğinde yeniden toplanabiliyordu.

iuuq_NV_00gpup_SL_flpmbz_SL_ofu0jnbhft0hbmfsj30hbmfsj_SK_5_2NU_380&6C2&6E863119262533_SK_5_2NU_38_SL_kqh

MÖ 312 yıllarında Romali bir memur olan Appius Claudius o güne dek dünyadanın gördüğü en iyi yolun Appianos Yolu’nun yapılmasına önderlik etti. Yol 132 millik mesafedeydi ve Roma’dan Capua’ya uzanıyordu. İlk önce çakıl taşlarıyla döşendi, fakat sonunda taş bloklar konuldu ve İtalya’nın topuğuna kadar uzadı.

1637421-kral-yolu

Yol askerlerin hızlı hareket etmesini sağladı ve Roma’ya hakimiyet kurma veya şaşırtmada müthiş bir avantaj sağladı. Sonunda ra Roma, yönetimde olduğu bölgelerde 50.000 millik yol inşa ettirdi. Bazıları 9 metre genişliğindeydi. Bunun anlamı Roma ordularının bir sınırdan diğerine çabucak ulaşabilmeleri ve kısmen daha küçük kuvvetlerle sınırlarını koruyabilmeleriydi.

707 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım