Hoşgeldiniz  

İç Anadolu Bölgesi’nde Ekonomik Hayat!!!

admin | 15 Ekim 2016 | Coğrafya, Genel

İç Anadolu bölgesinde tarım: bölge ekonomisinde tarımın önemi büyüktür. Toprakların %27’si tarıma uygundur. Yüz ölçümüne oranla ekilebilir alanlarda Marmara Bölgesi’nden sonra ikinci sırayı alır. Tahıl tarımı yaygındır. Buğday, arpa, çavdar, şeker pancarı, patates, yeşil mercimek, nohut, armut ve elmanın en fazla yetiştiği bölgedir. Ülke ekonomisine en önemli katkısı tarım alanlarıdır. Yaz mevsiminin kurak geçmesi nedeniyle toprakların büyük kısmı nadasa bırakılır. Türkiye’de nadasa ayrılan toprakların en geniş olduğu bölgedir.

İç Anadolu Bölgesi Tarım Ürünleri;

Ürün Türkiye %’si En Çok Yetiştiği Yer
Çavdar %80 Konya
Y. Mercimek %67 Kuzey Kısım
Patates %64 Orta Kızılırmak B.
Şeker Pancarı %54 Sulak Yerler
Elma %40 Orta Kızılırmak
Arpa %49 Konya
Nohut %30 Kuzey Kısım
Fasulye %30 Sulak Yerler
Buğday %35 Konya
Üzüm %14 Orta Kızılırmak

kayseri-2

Hayvancılık: Bölge ekonomisinde hayvancılığın da önemi büyüktür. Küçükbaş hayvancılıkta, koyun ve Ankara tiftik keçisi yetiştirilir. Tavukçuluk ve arıcılık yaygındır. Küçükbaş hayvancılık gelirleri en yüksek bölgedir. Türkiye’de beslenen koyunların 1/3’i, tiftik keçisinin ¾’ü bu bölgededir.

Yer altı Kaynakları; Civa: Niğde ve Konya

Linyit: Beypazarı, Çayırhan,

Krom, Çinko, Demir: Kayseri,

Mermer: Kırşehir,

Bor: Seyitgazi-Eskişehir,

Tuz: Tuz gölü,

Kaya tuzu: Çankırı,

Jips: Sivas,

Lüle Taşı, Borat, Boksit: Eskişehir,

Manganez, linyit: Ankara

Endüstri: Eskişehir, Ankara, Konya, Kayseri, Sivas, Niğde: Şeker,

Ankara, Nevşehir, Yozgat: İçki,

Eskişehir: Lokomotif,

Sivas: Vagon, Demir yolu malzemesi,

Eskişehir, Ankara: Uçak,

Kırıkkale: Silah, çelik, petrol rafinerisi,

Eskişehir, Ereğli, Karaman, Kayseri ve Nevşehir: Pamuklu dokuma,

Kayseri: madeni eşya,

hal-ve-pazar-etiketi

Ulaşım: Yer şekillerinin fazla engebeli olmaması nedeniyle kara ve demir yolu ağının en çok geliştiği bölgedir. Demir yolu ağı tüm bölgelerle bağlantıyı sağlayacak durumdadır.

Turizm: Peri bacaları Kapadokya yöresi ve Nevşehir’de bulunur. Peri bacaları; Hasan dağı, Erciyes ve Güllü Dağı’nın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır.

Ihlara vadisi: Aksaray’daki diğer bir turistik mekandır.

Yazılıkaya, Hattuşaş, Alaca Höyük, Çorum’da bulunur. Kültepe, Sultansazlığı ise Kayseri’de bulunmaktadır. Gordion; Ankara ve Polatlı yakınlarında bulunmaktadır.

Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetler Müzesi, Anıtkabir ve Atatürk Müzesi de turistlerin başlıca uğrak yeridir. Konya’daki Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin Türbesi ziyaretçi akınına uğrar. Hacı Bayram Veli Türbesi, Nevşehir’de bulunan Hacıbektaş-ı Veli türbesi de önemli bir turizm alanıdır. Bölgede kaplıcalar ve şifalı içmelerin sayısı oldukça fazladır. Bunların başlıcaları Eskişehir, Ankara, Konya, Niğde ve Kayseri illerinde bulunmaktadır. Ayrıca Elmadağ ve Erciyes, dağ ve kayak turizmi açısından önemli merkezlerden biridir.

786 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım