Hoşgeldiniz  

Hindu Dininde Tanrı Siva Kimdir?

admin | 30 Kasım 2015 | Din, Dünyadan, Genel

Hindu dininde tanrıdır. Brahmancılık çok geniş tanrılar topluluğundan oluşan, tanrısal varlığın çeşitli kişileşmeleri, ikili olmayan bir mutlak gerçeklik gibi kendinde ele alınmayan ama evrensel ortaya çıkışlar bakımından ele alınan Ulu İlke ya da Brahma’nın işlevlerine ya da niteliklerine denk düşer. Hiduların kutsal yazıları olan Vedalar’da aşırı bir biçimde çeşitlendirilmiş olan bu işlevler, günümüde iki büyük tanrının yani Siva ve Vişnu’nu adına bağlı olarak iki şekilde toplanmıştır. Böylece tüm Hindu dini Sivacılık ve Vişnuculuk şeklinde iki bölüme ayrılmıştır. Sivacılık özellikle Hindistan’ın güneyinde Keşmir’de ve Bengal’de ağır basar.

Shiva_Bangalore_-1

Düşünce düzeyinde bu iki tanrı Brahma ile birlikte santrikçe Trimurti denen İsvara’nın yani var olan her şeyin ilk nedeni olarak düşünülen Brahma’nın üç bedenini oluşturur. Tanrısal eylem üç temel ve tamamlayıcı yanı söz konusudur. Bunlar; Brahma, Vişnu ve Siva tarafından kişileştirilen üretim, koruma ve yıkmadır. Siva, Hindu öğretilerinde en derin yolu ifade etmektedir. Siva, Vedalar’da Rudra yani Ağlatan ile Elverişli yani Siva diye de nitelendirilir. Çünkü ortaya çıkma süreci yıkmaktan çok dönüştürücü bir dönemi anlatmaktadır. Böylece değişmenin ve ruhgöçünün sonucundan sıyrılmaya çalışan bilgeler olan yogilerin tanrısıdır. İki yüzlü olan bu Tanrı’nın kötülük yapan ve karanlık yüzü, adı “zaman” olan Kala’dan gelen ve Kali olan karısıyla bilinir. Yakalanma imkanı olmadığı için rengi kara, ölülerin yakıldığı yerlerde dolaşan ve kafataslarından yapılmış bir gerdan takan Kali, canlı olan her şeyi sürekli olarak yutar. Ama biçimsel görünüşlere ve geçiciliğe takılıp kalanlar için korkunçluğu ifade eder, ancak Kali’nin yakıcı yanı gücünü Durga ve Parvati diye adlandırılan yani güçlükle yaklaşılan ve Dağın kızı olarak adlandırılan olumlu ve durağan bir özellikten alır. Ayrıca Büyük-Zaman ve Ulu Tanrı diye bir kocası vardır ve alnında ücünü gözü olduğu varsayılır, onunla geçmiş ve geleceği öncesiz ve sonrasız bir şimdi içerisinde seyreder.

Siva özellikle simgesel olarak dans eden Tanrı Nataraca görüntüsü çok yaygın olarak kullanılır. Bu heykel görünüm itibariyle bile çok farklı anlamlar taşır. Hindistanın güneyinde Tancor büyük tapınağında bulunur.

1523 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım