Hoşgeldiniz  

Helyum Gazı Neden Sesimizi İnceltir?

admin | 17 Haziran 2015 | Bilim, Fen Bilimleri, Genel

Birçok komedi ve show programında ünlülerin sesinin helyum gazıyla nasıl inceldiğini görmüşürüzdür. Bunun nedenini hiç düşündünüz mü?

Helyum ses için daha hızlı hareket etmektedir. Bunun nedeni ise gazlar içindeki sesin hızının gazın yoğunluğu ile ters orantılı olmasıdır. Havadan daha az yoğun olan helyum için sesin hızı havadaki gaza göre birkaç kat daha fazladır. Ses tellerinde hava yerine helyumun titreşmesi ve sesin helyum içinde daha hızlı ilerlemesi nedeniyle, insan sesi daha tiz çıkar. Zaten alınan helyum  geri verildiğinde ses normal haline geri döner.
Benzer sekilde, yine inert ve zehirsiz olan SF6 gazini solumaniz durumunda ise, bu kez bu gazin havadan yaklasik 6 kat daha yogun olmasi ve bu nedenle sesin SF6 içinde havadakinden çok daha yavas ilerlemesinden dolayi, bu kez insan sesi kalin çıkmaktadır.
Ancak bunu denemek isterseniz, sonrasında yapmanız gereken önemli birşey var ki, SF6’nin havadan yaklasik 5 kat daha yoğun olmasından dolayı, ciğerlerde kalmaması için derin derin nefes alıp vermek gerekir (Helyuma göre ses değişikliğinin daha uzun sürmesinin nedeni de bu). Unutmayin, CO2 de zehirli değil ama oksijen yerine başka bir gaz solumak, zehirli olmasa da bu kez oksijensizlikten dolayi rahatsiz olmanıza neden olabilir.

Helyum gazı ayrıca; uçan balonlarda kullanılır.

1035 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım