Hoşgeldiniz  

Hazır Kahve yani Neskafe Nasıl İcat Edildi?

admin | 09 Aralık 2017 | Genel, İlginç Bilgiler

İngiliz kimyager George Constant Washington 1906 yılında ilk hazır kahveyi üreten ve seri üretime geçiren kişidir. Bilindiği üzere hazır kahve, içimi hazır toz haldeki kahveye sıcak su eklenmesi sonucu yapılan bir kahvedir. Namı diğer artık dilimizde yer etmiş Neskafe’dir.

Guantamala’da yaşayan George Constant Washington, birgün bahçede eşinin gelmesini beklerken gümüş kahve demliğinin musluğu üzerindeki kurumuş kahve tozunu fark etti ve bunun kahvenin yaymış olduğu buhardan kaynaklandığını anladı. Bu kahve tozuyla deneyler yapmaya başladı ve 3 yıl sonra “Red E Coffee” adını verdiği ürünü piyasaya sürdü.

Neskafe yani hazır kahve; öğütülmüş kahve ile kahve yapmak kahve çekirdekleriyle kahve yapmaktan kolay ve hızlıydı. Hazır kahvede bütün zor işler yapılmak suretiyle hazır hale getirilir. Hazır kahve; kavrulmuş, öğütülmüş ve büyük filtre tanklarında suyla pişirilmiş kahve çekirdeklerinden yapılır. Dev süzgeçli tanklarda pişirilen kahve ya püstürtme yöntemiyle sıcak paslanmaz çelik kurutucuya püskürtülür ya da dondurarak kurutma yöntemiyle sıvıdan arındırılır. Bu işlemler kahvenin tadını ve aromasını yok ettiği için “granül” olarak adlandırılan kurumuş toz kahveye, kaybolan tat ve aroma eklenip karıştırılır. Bu granüller, üzerine sıcak su konulduğunda içebileceğiniz kahve halini alır.

Günümüzde kahvenin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar fındıklı, cappucino, beyaz çikolatalı, Fransız vanilyası gibi farklı tatlarda üretilmektedir.

294 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım