Hoşgeldiniz  

Hayvanlar Alemi: Sırtlanlar!!

admin | 29 Kasım 2015 | Genel, Hayvanlar Alemi

Etçil türüne ait olup leşle beslenen memeli hayvan türüdür. Köpek boyunda, ön ayakları arka ayaklarından daha uzun, sırtı eğik, boynu uzun ve yeleyle örtülü, sivri kulaklı ve gür kuyruklu bir hayvandır. Tüyleri serttir, dişleri güçlü ve kemiklerde dahil olmak üzere öğütmeye elverişlidir.

Sırtlanlar savan ikliminin hakim olduğu bölgelerde yaşarlar. Gündüzleri saklanır, akşamüzeri sürüler halinde ortaya çıkarlar. Büyük yırtıcı hayvanların bıraktığı leşleri yerler. Sürüler halinde gezmeleri sonucu canlı hayvanlara da saldırırlar. Artıkları da aslanlar yer.

Sırtlangiller ailesi dört türe ayrılmıştır. Çizgili sırtlan; Afrika ve Güney Asya’dan hareketle Yakındoğu’dan Çinhindi’nin sınırlarına kadar yayılmıştır. Boz sırtlanlar; tüyleri tektir, Güney Afrika’da yaşarlar. Benekli sırtlanlar; gövde olarak daha büyük olup kuyruksuz olarak 1,40 metre boyuna erişir. Yelesizdir ve Afrika’nın büyük bölümünde görülür. Son olarak yeleli sırtlan yani misk sırtlanı az dişli, böceklerle beslenen bir türdür. Doğu ve Güney Afrika’da yaşar.

Sırtlan çok değişik bir özellik olan yalancı erdişilik gösterir. Dişinin dış üreme organları erkeğinkine benzer. Sırtlanların Eyosen’de yaşamış bir etçil olan Viverravus’un soyundan geldiği sanılır. Miyosen’de üç soy ile temsil edilir. Bunlardan bir türü ortadan kalkmıştır. İkincisi Pleyistosen’de, Avrupa’da yaşamış olan mağara sırtlanları ve benekli sırtlanlar türemiştir. Üçüncüsü ise çizgili sırtlanı meydana getirmiştir.

813 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım