Hoşgeldiniz  

Hayvanlar Alemi: Sazan Anatomisi!!

admin | 15 Kasım 2015 | Genel, Hayvanlar Alemi

Kemiklibalıklar takımınının sazangiller ailesinden bir tatlı su balığıdır. Sazan 1 metre boya ve 30 kg ağırlığa erişebilen büyük bir balıktır. Uzun bir sırt yüzgeci ve üstçenesinde çoğu kez bıyıkları vardır. Durgun ya da az akıntılı sularda yaşar, hemen hemen tümüyle bitkilerle beslenir. Dişisi, hayvanın ağırlığının kilosu başına 150.000 kadar yumurta yumurtlar. Sazan uzun ömürlü bir balıktır. Tipik biçiminde bedenin pullarla örgülü olmasına karşılık aynalı sazan yalnızca büyük pullardan oluşmuş pul sıraları vardır. Çıplak sazan ya da kösele sazana gelince hiç pulu yoktur. Sazanlar balık yetiştiricileri tarafından küçük göllerde yetiştirilirler. Günümüzde suyosunlarıyla dolmuş göllerin temizlenmesinde sazanlardan yararlanılabilir.

Sazan, sazangiller ailesinin tipik biçimidir. Sazangiller yumurtamcıs bir bedene küçük bir ağza ve genellikle dişsiz ve güçsüz çenelere sahip olmalarıyla nitelenirler. Buna karşılık ağzın gerisinde yutak dişleri olarak adlandırılan dişleri vardır. Havuz balığı ya da yaldızlı sazan akvaryumlarda yaşayan Uzakdoğu kökenli kırmızı balıktır. Avrupa’ya Eskiçağ’da getirilmiştir. Çeşitli değişim sonucu birçok çeşit ortaya çıkmıştır.

Avrupa iç sularında daha birçok sazangil yaşar. Bıyıklı balık berrak sularda yaşar. Sarımsı ya da altın renkli olan yeşil sazan çamurlu dipleri arar. Küçük boylu olan golyan balığı temiz sularda topluluk halinde yaşar. Aynı biçimde küçük olan acı balık üreme açısından farklılık gösterir. Dişi yumurtalarını bir tatlı su midyesi kabuğunun içerisine bırakır ve yavrular burada gelişir. Kayaburunun sert ve keskin dudakları vardır. Orta Avrupa kökenli olan ve daha çok Fransa’da bulunan bu balık oldukça yırtıcıdır. Kızılkanatın gözleri ve yüzgeçleri kırmızıdır. Çamça da buna benzer ama daha yaldızlı bir görünümdedir ve büyük sürüler halinde yaşar. Kepenez ve gümüşlü balık birbirlerine çok benzerler. Orfus kırmızı renktedir. Son olarak çapak balığı yüksek ve bombeli bir bedene sahiptir. Kimi sazangillerin erkekleri üreme zamanı çiftleşme kabarcıklarıyla örtülüdür. Birkaç sazangilin özellikle sazan, bıyıklı balık, golyan balığı ve çamçanın eti değerlidir.

920 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım