Hoşgeldiniz  

Hayvanlar Alemi: Salyangozlar!!!

admin | 15 Kasım 2015 | Genel, Hayvanlar Alemi

 

Stylommatophora takımının Helicidae alisinden akciğerli, karındanbacaklı yumaşakçaların genel adı. Salyangozlar, kara yaşamına tam anlamıyla uyarlanmış olan yumaşakçalardır. Karındanbacaklıların çoğu gibi sarmal bir kabuğu vardır. Akciğerlerinin bir başka deyimle yumuşakçalara özgü bir organ olan mantoyu saran bir kan damarı ağlarının bulunmasından dolayı akciğerli karındanbacaklılar arasına katılırlar.

Bazı salyoangoz tipleri; Bağ salyangozunun 4 cm çapında büyük, sarımsı ya da kahverengimsi bir kabuğu vardır. Küçük gri bir salyangoz olan Halix aspersaya, hatta kabuğu kahverengi ve sarı bantlarla süslü olan funda sümülüböceğine ya da orman salyangozu da aynı derecede sık ratlanır. Bu sonuncu tür çok iyi incelenmiştir. Salyangozlar her ne kadar erdişiysiler de çiftleşme iki birey arasında gerçekleşir ve bunlar kendi kazdıkları çukurlara yumurtlarlar. Yumurtalardan, erişkin görünümü almış küçük salyangozlar çıkar, bir aşka deyişle yavrular başkalaşım geçirmezler. Kışın, salyangozlar kabuklarının açıklığını, salgıladıkları ve havayla temas edince sertleşen yapışkan bir maddeyle kapattıktan sonra çukurlarına çekilirler.

Tropikal Afrika’da kabuğun 20 cm erişen ve dev bir salyangoz olan Achatina fulica yaşar. Bu tür, Büyük Okyanus adalarına kadar birçok bölgeye yayılmıştır. Buralarda toprağı kayganlaştırır, üstelik su rezervlerini kirleterek çevreye zarar verir.

Salyangozların yakın akrabası olan sülüksalyangoları, onlardan kabuklarının indirgenmiş ve dıştan görülmez duruma gelmiş olmasıyla ayırt edilirler. Avrupa’da yaşayan başlıca türler, 15 cm erişen kırmızı sülüksalyongazu ile gri kahverengi ve daha küçük boylu kır sülüksalyangozudur. Sülüksalyangozları da salyongozlar gibi temelde bitkilerle beslenirler. Çiftler, çiftleşmek için sümüksü parlak bir salgıyla bir dala asılırlar, salyangozlar ve sülük salyangozları, kısaltılıp uzatılabilen ileriye doğru uzatılıp geriye çekilebilen iki çift uzun duyargalarının bir çiftinde gözler yer alır bulunmasıyla nitelenen Stylommatophora takımını oluştururlar. Suda yaşayan akciğerli salyangozları içeren Basommatophora’da bu duyargalar bir çifttir. Bunlar sivri kabuklu sivri tatlısu  salyangozları ve yassı disk biçiminde kabuklu sivri tatlısu salyangozlarıdır. Solungaçları bulunmayan bu salyongazlar, solunum yapmak için su yüzeyine çıkmak zorundadırlar. Akciğerli salyangozlar karbon devrinde ortaya çıkmıştır.

760 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım