Hoşgeldiniz  

Hayvanlar Alemi: Devegiller ve Özellikleri!

admin | 24 Kasım 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan memeliler sınıfının çiftparmaklılar takımının gevişgetirenler alttakımının topuktabanlılar üstfamilyasına giren bir familyadır. Latince adı Camelidae’dir. En önemli özellikleri, bir tek ayak tabanına sahip olmalarıdır. Tek hörgüçlü deve yani Camelus Dromedarius, iki hörgüçlü deve yani Camelus Bactrianus, Lama yani Lama Glama, Guanako yani Lama Guanicoe, Vikunya yani Lama Vicugna gibi türleri bulunmaktadır.

Devegillerde toynaklı hayvanlardan farklı olarak, gövdenin ağırlığı toynakların üzerine değil, ayak tabanlarının üzerine gelir ve yalnız toynakların uçları yere değer. Atlarla sığırların tersine devegillerin üstdudakları çatlak, boyunları uzun ve eğridir. Uyluk ile gövdeleri arasındaki deri gergin değildir. Bu sonuncu özellik dolayısıyla bu hayvanların bacakları çok uzun görünümlüdür. Devegillerde safra kesesi yoktur. Ayılar, Zürafalar ve filler gibi rayhan yürüyüşleri vardır. Bütün memeliler içinde yalnız devegillerin kan alyuvarları elip biçimindedir. Üstçenelerinde tek başına kalmış bir kesicidiş olup, bu diş lama türünün erkeklerinde çengel gibi kıvrık ve keskin kenarlıdır. Her iki çenede, aynı şekilde azıdışıne benzer köpekdişleri yer almıştır. Bu uzun sivri dişler, bir anlamda geviş getiren öbür hayvanların çoğundaki boyuzların görevini yüklenmişlerdir.

Devegiller, sıcaklık farkları büyük ve ışın etkilerinin şiddetli olduğu kurak iklimlerde yaşarlar. Su kaybına karşı oldukça dirençlidirler. Yenidünya’nın devegilleri yüksek And dağlarında, Eskidünya’nınkiler ise çöl ve bozkırlarda yaşar, tabiat kuvvetleriyle sürekli mücadele halinde olan buralardaki insanlarca çeşitli hizmetlerde kullanılırlar.

Devegillerin çiftleşme sırasında ilginç davranışları vardır. Bu hayvanlar, boylu boyunca uzanımış bir durumda çiftleşen tek topnaklılardır. Ana deve, yeni doğan yavrusunu embriyonik kılıftan kurtarmaz, onu kurutmak amacıyla yalamaz ve plasentasını da yemez. Yavru, doğduktan birkaç saat sonra süt emecek hale gelir. Tüm olarak göz önüne alındıklarında, devegillerin hepsinde motor faaliyetlerin birbirine benzediği görülür. Bu faaliyetlerin bazıları (sallanma, gerilme, ses çıkartma vb.) doğumdan hemen sonra ortaya çıkar; diğer bazıları da (kendi kendine tırmalama, kemirme, pençe ile yeri kazma ve bütün toplu davranışlar), giderek gelişmeye başlar. Familyaya giren türlerin tehdit edici davranışları birbirinkinden farklıysa da bütün devegillerde saldırı şekli aynıdır.

Hasımlarına saldırdıklarında genellikle bacaklarını, boyunlarını, boğazlarını ısırırlar ve boyunlarını aşağıya doğru bastırırlar. Boyun üzerine yoğunlaştırılan dövüş biçimi, boyunuzsuz gevişgetirenlerin çoğunda görülür. LAma türündeki hayvanlar ayrıca, azıdişine benzeyen kanca biçimli dişleriyle derin yaralar da açabilme yeteneğindedirler. Daha çok lamalarda görülen sıçrayarak saldırma biçimi de vardır. Bu saldırı sırasında bacakları ısırmak, duran düşmanının üzerine çıkmak ve yere yıkılan düşmanının üzerine diz çökerek onu ezip öldürmeye çalışmak gibi hareketlere de rastlanır. Ayrıca develerde, dövüşen hayvanların birbirini aynı zamanda boğmaları da mümkündür. Genç develerin, Yenidünya devegilleri arasında pek sık görülen kavga oyunları sırasında, kavgadaki davranışların tümüne rastlamak mümkündür. Devegiller yaşlandıkça dövüşkenliklerini kaybederler. Devegillerin yavruları da yarışırlar ve çiftleşme oyunları oynarlar; fakat diğer toynaklıların çoğunda görüldüğü gibi cansız varlıklarla pek oynamazlar.

Devegiller familyasının türleri ve dünya üzerindeki dağılışları;

1) Güney Amerika’da sürüler halinde yaşayan Vikunya yani Lama Vicugna,

2) Uzun tüyleri olan ve evcilleştirilen Alpaka yani Lama Glama Pocos,

3) Yük hayvanı olarak kullanılan ve hörgüçsüz olan Lama yani Lama Glama,

4) Sırtında 2 hörgücü bulunan ve Asya’da yaşayan çift hörgüçlü Asya devesi,

5) Afrika’da yaşayan tek hörgüçlü Afrika Devesi,

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Vikipedi,

156 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım