Hoşgeldiniz  

Hayvanlar Alemi: Bankiva Tavuğu, Banteng, Banyosüngeri!!!

admin | 30 Nisan 2017 | Genel, Hayvanlar Alemi

Banteng: Çiftparmaklılar takımının boynuzlugiller familyasından bir memeli türüdür. Bibos banteng, latince adıdır. Bali, Cava, Borneo, Vietnam’da yaşar. Gaura çok benzeyen bantegler, uzun bacakları, dar sırt oluğu ile ortalama 170 cm yükseklikleriyle gaurdan daha küçüktürler. Boynuz erkeklerde 60, dişilerde 30 cm kadardır. Boynuzların önünde kalan alın, çıplak ve çok fazla keratinlidir.

Banteng, düz veya dalgalı, hafif ağaçlı, ot ve bambu toplulukları bulunan arazileri tercih eder. Bantegler sayıları 10-30 arasında değişen sürüler halinde yaşarlar. Erkekleri genellikle yalnız yaşamayı tercih eder; sadece çiftleşme döneminde toplu bulunurlar. Geceleri karınlarını doyururlar; gündüzleri ormanda yatıp geviş getirirler. Muson yağmurları mevsiminde tepelere çıkarlar. Kurak mevsimde yeşilliği bol vadilere dönerler. Çiftleşme zamanı bölgeden bölgeye değişir. Endonezya’nın çeşitli bögelerinde evcilleştirilmiş olan bateng, sütü için beslenir; çekme hayvanı olarak da kullanılır. Bali ve Lombok’ta yabanıl bantengler de vardır. Evcil banteng, yabanıllardan hemen hemen hiç ayırt edilemez.

Bankiva Tavuğu: Tavuksular tamının, sülüngiller familyasından bir kuş türüdür. Latince adı Gallus Ferrugineus’tur. Uzunluğu 55 cm’dir. Hindistan’da ve Sunda adalarında yaşar. Bazı bilginlere göre evcil tavukların atasıdır. Ötüşü ve tüyleri evcil horozlarınkini andırır. Bankiva horozu, evcil tavukla çiftleşebilir.

Banyosüngeri (Deniz Süngeri): Keratinlisüngerler takımının bir sünger türüdür. Euspongia officinalis latince adıdır. Bu hayvanın liften meydana gelen iskeleti yüzyıllardan beri çok çeşikli amaçlarla kullanılmıştır. Günümüzde genellikle temizlik işlerinde kullanılır. Hayatta olduğu sürece kitine yakın bir madde olan sponginden oluşan iskelet, dışta mor siyah bir deriye bağlı olan, sarı bir et tabakasıyla kaplıdır. Eğer hayvan loş ışıkta büyürse, dışderinin rengi soluk bir sarı olur. Banyosüngeri sıcak denizlerde yaşar. Derinliği 200 mden daha fazla olmayan sağ kesimlerde bulunur.

Sünger avcılığının yoğun olduğu yerler Akdeniz’in özellikle doğu kısmı, Meksika koyu, Karayip denizi, Bahama adaları dolayları, Florida ve Honduras kıyılarıdır. Ayrıca Kılızdeniz’de, Hint okyanusu ve Avustralya’nın büyük Mercan adalarında da daha az ölçüde banyosüngeri bulunur.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

415 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım