Hoşgeldiniz  

Hayvanlar Alemi: Banbunyagiller, Barbunya, Barlam ve Başbiti!!!

admin | 30 Nisan 2017 | Genel, Hayvanlar Alemi

Barbunyagiller: Omurgalı hayvanlardan balıklar sınıfının kemiklibalıklar takımının dikenliyüzgeçliler alttakımına giren bir familyadır. Latince adı Mullidae’dir. Vücutları büyük pullarla kaplıdır. Denizlerde yaşarlar. Renkleri kırmızıdır. Barbunya ve tekir bu familyanın iki türünü meydana getirirler.

Barbunya: Kemiklibalıkların takımının barbunyagiller familyasından bir balık türüdür. Latince adı Mullus Barbatus’tur. 25-30 cm uzunluğunda olan bir deniz balığıdır. Vücudu pembemsi kırmızıdır. Karnı nispeten daha açık renktedir. Atlas okyanusu ve Akdeniz’de sürüler halinde dolaşırlar. Marmara ve Karadeniz’de bulunur. Kışı derin denizlerde geçirir, yazın sahillere yaklaşır. Eti lezzetlidir.

Barlam: Kemiklibalıklar takımının mezgitgiller familyasından bir balık türüdür. Merluccius Merluccius, Latince adıdır. Atlas okyanusunun kuzey kesiminin doğu kıyılarında yaşar. Bağlı bulunduğu familyanın diğer türlerinden farklı olarak ikinci sırt yüzgeci ile anus yüzgeci birer tanedir ve ortadan ikiye ayrılmamıştır. Barlamın dış görünüşü Ling türüne benzer; fakat çene altında sakalı yoktur, pulları daha büyüktür, kuyruğunun tepesi kesiktir ve ucu yuvarlaklaşmamıştır. Sırtı koyu gri, karnı ise beyazdır. Pullar kuyruğa doğru siyahlaşır. Barlam 700 m derinliğe kadar yayılış gösterir. Yazları Kuzey denizine göç ederler. Yırtıcı balıklardandır. Ağzında çok keskin iki dişi vardır. Başka balıklarla belenirler. Ağırlıkları 18 kg kadardır. Dişisi bir milyon kadar yumurta yumurtlar. Yumurtalar çok ufaktır ve denizde yüzerler.

Başbiti: Böceler sınıfının bitler takımından bir eklembacaklıdır. Latince adı Pediculus capitis’tir. İnsan başınının derisinde yaşar. Yumurtalarını saçların üzerine dizerler.

Başlıklımaymun: Maymunlar takımının yenidünya maymungiller familyasından bir memeli türüdür. Latince adı; Cebus capucinus’tur. Güney Amerika’daki ormanlarda toplu olarak yaşarlar. Alın başlığına benzediği için bu ad verilmiştir. Boyu 48, kuyruğunun uzunluğu ise 50 cm’dir. Sirklerde latarna çalarak seyircileri eğlendirirler.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

443 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım