Hoşgeldiniz  

Hava Durumu Neden Kesin Olarak Tahmin Edilemiyor?

admin | 14 Eylül 2014 | Coğrafya, Eğitim, Genel

Her ne kadar insanoğlu hızlı ve donanımlı bilgisayarlar sayesinde doğru hava tahmini yapacaklarını düşünerek dünyanın her yerine hava tahmin istasyonları kurmuş olsalar da yanılıyorlardı. Çünkü evrenin kaos yapısı ve kuantum belirsizliği bunu imkansız kılıyor. Kelebek etkisi de denilen bu etki nedeniyle istenildiği kadar havayı kontrol edecek sensörler yerleştirilse de bu sensörler arasında bir kelebeğin kanat çırpması tayfunlar ve fırtınalara neden olabilmektedir.

Bunu açıklamak için küçük bir deney yapmak gerekirse; eğer iki basit sarkacı yer çekiminin hareketleri benzer şekilde olacaktır. Fakat bu sarkaçların ucuna bir sarkaç daha bağlarsanız, hareketleri tahmin etmekte oldukça zorlanırsınız. Sarkaçlar kaos teorisine uygun olarak birbirinden bağımsız olarak hareket ederler. İşte hava olaylarıda tıpkı sarkaçlar gibi ufak bir değişiklikle tahmin edilemeycek sonuçlar doğurabilir.

Her hava taneciğinin pozisyonunu ve durumunu tahmin edemeyeceğimizden hava durumunu da tahmin etmemiz mümkün değildir. İşte bu belirsizlik hava durumunun tahmininden zorluklara neden oluyor. Havadada bulunan moleküllerin pozisyonunun hesaplamasındaki en ufak hata hava durumunu tahmin etmeyi imkansızlaştırır. Kesin hava tahmininde bulunmak bu nedenle zordur.

3108 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım