Hoşgeldiniz  

Hava Basıncının Gücünün Tespit Edilmesi!!!

admin | 05 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Hava pompasını icat ettikten sonra Guericke bunu 1654 yılından itibaren hava basıncının gücünü sergilemek için kullandı. Örneğin bir pistona bir ip bağladı ve kendisi pistonun öbür tarafında silindir içinde yavaş yavaş bir boşluk oluştururken, elli adamın ipi çekmesini sağladı. Hava basıncı elli adamın önlemek için gösterdiği çabaya rağmen pistonu karşı konulmaz şekilde silindirin içine itti. Sonra yağlanmış bir flanşla birbirine tutturulmuş iki metal yarımküre hazırladı. (Bunlara Magdeburg yanmküreleri denildi; çünkü Guericke, Magdeburg belediye başkanıydı.)

Yarımküreler bir araya konulduğunda ve içlerindeki hava başaltıldığında, bir sürü at yarım küreleri ayırmak için zıt yönlerde güçlerinin son zerresine kadar çabaladıkları halde, hava basıncı onları bir arada tuttu. Birleşik yarımkürelerin içine hava girmesi sağlandığında
ise, kendi kendilerine ayrıldılar.

Bu gösteri 1637’de Kutsal Roma İmparatorluğu olan III. Ferdinand’ın (1608-1657) gözleri önünde gerçekleştirildi. İmparator o kadar etkilendi ki Guericke’nin çalışmasının yazılmasını ve yayımlanmasını emretti.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

255 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım