Hoşgeldiniz  

Hareket Yasalarının Keşfi!!!

admin | 08 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Kepler’in elips şeklinde gezegen yörüngelerine ortaya atmasından sonra geçen yaklaşık seksen yıl boyunca, bilim adamları gezegenleri neyin yörüngede tuttuğunu ve yörüngeleri neyin elips şeklinde yaptığını bulmaya çalışıyorlardı. Güneşin her nasılsa gezegenleri kendine çekmek zorunda olduğu açıktı; fakat bu çekim neydi ve nasıl işliyordu?

Birkaç bilim adamı, özellikle de Nevwton’un büyük düşmanı olan Hooke sonradan doğru olduğu anlaşılan kurama büyük ölçüde yaklaştılar. Ancak Hooke, Newton’un çok iyi arkadaşı olan Haley’e gidip, cevabı bulduğu için övününce, Halley meseleyi kontrol etmek için Newton’a gitti. Newton 1666 da cevabı bulduğunu fakat yayımlatmadığını söyledi. Çok heyecanlanan Halley, yayımlatması için ısrar etti.

Newton bunu yirmi yıl öncesine nazaran artık çok daha güvenle yapabilirdi. Bir kere daha önce zor olan hesaplamaları kolaylaştıran calculus vardı elinde. İkincisi Picard’ın dünyanın boyuyla ilgili rakamları bulunuyordu ki bu konuda doğru rakamlar hesaplamaları için gerekliydi.

Kitabı yazmak Newton’un on sekiz ayını aldı ve 1687 yılında daha çok sadece Principia olarak bilinen Philosophiae Naturalis Principia Mathematica’yı yani Doğa Felsefesinin Matematiksel İlkeleri yayımladı. Kitap Latince yazılmıştı ve 1729 yılına kadar İngilizceye çevrilmedi. Genel olarak yazılmış en büyük bilim kitabı olarak kabul edilir.

Kitabın büyüklüğüne rağmen, Newton yayımlanmasında güçlüklerle karşılaşmıştı. Hooke değişmez biçimde karşı çıkıyordu ve Kraliyet Derneği de tartışmaya karışmaya isteksiz davranıyordu. Ancak iyi bir rastlantı eseri babası, bilinmeyen saldırgalarca öldürüldüğünde 1684 yılında Halley’e bir servet kaldı.  Kitabın düzeltmesinin yapılmasını sağladı ve kendi parasıyla bastırdı.

Newton, Galileo’nun düşen cisimlerle ilgili buluşlarını üç hareket yasası olarak kitapta topladı. Birincisi, atalet ilkesini ilan ediyordu: Dış güçler işe yarışmadığı müddetçe hareketsiz bir cisim hareketsiz kalır ve hareket halindeki bir cisim de sabit hızla (yani sabit bir yönde sabit bir hızda) hareketine devam eder.

İkinci hareket yasası, kuvveti kütle ve ivmenin ürünü olarak tarif ediliyordu. Bu bir cismin kütlesi ile (ivmeye karşı direnmesini temsil eder) ağırlığı arasındaki (yerçekimi kuvvetiyle etkilenmesinin derecesini temsil eder) ilk açık ayrımdı.

Üçüncü hareket yasası, her eylem için eşit ve zıt yönde bir tepki olduğunu söylüyordu. Bu hareket yasaları Euklides’in geometri modeline başlarken kullandığı aksiyomlara (kabul edilen gerçek) ve önermelerden, her biri önceki teoremin üstüne inşa edilerek inanılmaz sayıda teorem türetilebilir. Ayrı şekilde hareket yasalarından mantık yoluyla çok fazla sayıda mekanik etkiler çıkarılabilir.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

242 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım