Hoşgeldiniz  

Hafıza Geriliğinin Nedenleri ve Hafızaya İyi Gelen Yiyecekler!!!

admin | 18 Şubat 2016 | Genel, Sağlık

Hafıza geriliği geçmişte yaşlılıkla ilgili bir problme olarak görülürken, yapılan tıbbi araştırmalar hafıza geriliğinin yetersiz beslenme, stres ortama vs. unsurlarında etkili olduğu anlaşılmıştır. Özellikle yediğimiz gıdalar ve yemediğimiz gıdalar beyin forksiyonlarını etkileyerek konsantrasyon ve hafızanın ilerki yaşlarda dahi keskin ve iyi durumda olmasını sağlayabilir. İşte hafızayı güçlendirmek için tüketilmesi gereken besinler;

musclememory

Bitter Çikolata: hemen hemen her insanın vazgeçilmezidir. Beyin reseptörlerini aktivi etmek için endorfin salınımını arttırır. Yüksek kakao içeriğine sahip birkaç bitter karesi güçlü antioksidanlar içerir, doğal uyarıcı sayesinde odaklanma ve konsantrasyon artar.

Balık; Omega-3 yağ içerir, bu yağın asitleri bileşsel fonksiyon üzerinde olumlu etki yapar. Haftada en az 2 kez tüketilmelidir. Ton, Somon gibi yağlı deniz balıklarında daha mevcuttur.

Süt, yoğurt, peynir: süt ve türevleri mükemmel bir protein kaynağıdır. Vücuda yavaş ve sabit bir enerji kaynağı sağlar, gün içerisinde hafızamıza güç verir. Ayrıca bu besinler kimyasallar olan epinefrin ve dopamin sevilerini arttırırlar.

imagesCARSUFZQ

Yaban mersini, çileği ve böğürtleni: sağlığa çok yararlı olan bu bitkiler beyinde serbest radikal hasarından korumada etkilidirler. Bellek arttırıcı fitokimyasal olan antosiyaninden zengindirler. Kırmızı üzüm, kivi, portakal ve elmada beyin gücünün artışı için diğer tüketilmesi gereken besinlerdir.

Tam tahıllar: esmer ekmek, yulaf, esmer pirinç, darı vs. B6, B12 ve folik asit içerir. Hafızayı korumak, konstantrasyon ve beyine kan akışını sağlamak için gereklidir.

Yumurta: Beyindeki hafıza için gerekli olan vitaminler yani A, D, B12, B grubu vitaminleri barındırır. Beyinden sinyal alıp, gönderme için gerekli önemli bir aminoasit olan tirozini içerir, vücudun uyanık kalmasını sağlar.

imagesCA2K5PY1

Kırmızı lahana: beyin hücre hasarını azaltmak ve uzun süreli hafızayı canladırmak için gerekli polifenolleri içerir. Bu alzheimer hastalığının önlenmesi ve tedavisinde yararlıdır. Kırmızı soğanda da bulunur.

Fıstık ezmesi: B5 vitamini açısından zengindir. Bu da beyinin odaklanmasını ve dikkatinin daha yoğun olmasını sağlar. Kızarmış bir dilim ekmek üzerine 1 yemek kaşığı kadar fıstık ezmesi ve üzerine eklenmiş muz dilimleri ile B6 vitamininden zengin bir ara öğün oluşur.

Kuruyemiş ve tohumlar: ruh halini pozitif yönden etkilerler. Kabak ve ayçekirdeği kognitif fonksiyonları arttırırlar. Uykusuzluk ve hafif depresyon durumlarında rahatlamaya yardımcı olurlar.

Brokoli ve kuşkonmaz: K vitami bakımından zengindirler. Bilişsel fonksiyonları ve beyin gücünü arttırmada etkilidirler.

balık

1038 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım