Hoşgeldiniz  

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Yeryüzü Şekilleri ve Akarsu-Gölleri!!!

admin | 14 Mayıs 2016 | Coğrafya, Genel

Güneydoğu Anadolu’nun yeryüzü şekilleri; yüz ölçümü en küçük bölgedir, doğal gölün bulunmadığı tek bölgedir ve genel olarak yer şekilleri sade bir özellik gösterir.

Bölgenin ovaları; genel olarak güneye doğru yükselti azalır ve ovalar yer alır. Başlıca ovalar; Altınbaşak, Harran, Suruç, Ceylanpınar ve Birecik ovasıdır.

Bölgenin Dağları; Kuzeyinde Güneydoğu Toros Dağları yer alır. Yer şekilleri sadedir. En engebeli yeri Karacadağ sönmüş volkanı ile Mardin-Midyat Eşiği, Mazıdağı kütlesidir. Diğer önemli dağları Raman ve Tek Tek dağıdır.

guneydogu

Bölgenin platoları; yer şekilleri sadedir ve en çok alanı platolar kaplamaktadır. Örneğin; Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman,

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Akarsu ve Gölleri:

Bölgenin Baraj Gölleri; Doğal gölün bulunmadığı tek bölgemizdir. Fırat ve Dicle derin vadilerden aktıkları için sulamada günümüze kadar fazla yararlanılmamıştır. Fakat yapımı süren ve tamamlanmış olan çok sayıda baraj vardır. Örneğin; Atatürk, Karkamış, Birecik, Batman, Dicle, Ilısu, Deve Geçidi, Kral Kızı Barajı’dır.

zBlU1Rqx

Bölgenin akarsuları: Fırat; Karasu ve Murat suları, birleşerek Fırat nehrini oluşturur ve Güneydoğu Anadolu bölgesine geçer. Güneye doğru Adıyaman-Urfa, Gaziantep-Urfa illeri doğrultusunda sınır çizgisi şeklinde aktıktan sonra ülkemizin topraklarından ayrılarak Basra Körfezi’ne dökülür.

Dicle: Doğu Anadolu Bölgesi’nden ki Hazar Gölü’nden çıkar. Suriye-Irak-Türkiye sınırlarının birleştiği yerde Irak topraklarına geçer. Fırat ile birleşerek Basra Körfezi’ne dökülür.

1998 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım