Hoşgeldiniz  

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Bölümleri!!!

admin | 14 Mayıs 2016 | Coğrafya, Genel

Güneydoğu Anadolu Bölgesi; Orta Fırat bölümü ve Dicle Bölümü olmak üzere ikiye ayrılır.

Dicle Bölümü; bölgenin doğu kesimini oluşturan bu bölüm Orta Fırat bölümüne göre daha engebelidir. Bölümün ikliminde karasallık daha belirgindir. Yazlar çok sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlıdır.

Güneydoğu-Anadolu-Bölgesi

Dicle bölümünde nüfus az, nüfus yoğunluğu ise Türkiye ortalamasının altındadır. Kentleşme oranı Orta Fırat bölümünden düşüktür. Diyarbakır, bölümün en önemli kenti durumundadır. Tarım alanlarının dar olmasından ve aşırı kuraklıktan dolayı tarımsal etkinlikler fazla gelişmemiştir. Zeytin dışında Orta Fırat bölümü ile aynı tarım ürünleri yetiştirilir. Zengin fosfat yatakları bulunur, özellikle Mardin-Mazıdağı çevresinde. Petrol önemli bir yer altı kaynağıdır.

Orta Fırat Bölümü: Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin orta kesimindeki Karacadağ volkanının batısında yer alan bu bölüm Fırat Nehri tarafından derin vadilerle parçalanmıştır. Aynı zamanda ova bakımından da zengin olan bölümde Harran, Suruç ve Birecik ovaları bulunur. Akdeniz ikliminin etkileri oldukça belirgindir. Bölümün güneyinde sıcaklığa bağlı olarak şiddetli buharlaşma görülür.

guneydogu-anadolu-bolgesi-yeryuzu-sekilleri

Türkiye’nin en sıcak ve kurak alanıdır. Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa en önemli illeridir. Sanayinin %80’i buradadır. Antep fıstığı, kırmızı mercimek, susam, zeytin, üzüm, pamuk, tütün en önemli tarım ürünleridir. Dicle bölümüne göre tarım, sanayi, ticaret, nüfus, yerleşme daha yoğundur. En önemli yer altı kaynağı petroldür. Batı kesiminde Akdeniz iklimi, diğer yerlerde ise step iklimi görülür.

1170 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım