Hoşgeldiniz  

Güneş Kremi Nasıl İcat Edildi?

admin | 09 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Güzellik ve Bakım, İlginç Bilgiler, Sağlık

Güneş kremi; MÖ 500 yıllarda eski Yunanlılar, zeytinyağını güneş kremi olarak kullanmasıyla başladı. 1936 yılında ilk güneş kremi Fransa’da icat edildi. 1940 yılında bir Avustralya şirketi çinko kremini icat etti. 1980 ise ilk UVA/UVB güneş kremleri icat edildi.

Güneş kremi; güneşin zararlı ışınlarından korunmak için vücuda sürülen krem ve losyondur. İlk güneş kremi 1936 yılında Fransa’da Eugene Schueller tarafından icat edildi. 1930 yılında Avustralyalı kimyager Milton Blake güneş yanığı kremi üretmek için deneyler yaparken güneş kremini icat etti ve L’Oreal şirketini kurdu. 1940 yılında başlarında Amerika, Miami’den Dr. Benjamin Green, 2. Dünya Savaşında cephedeki askerleri korumak için bir güneş kremi icat etti. Sonrasında farklı formüllerle deneyler yapmaya başladı ve 1944 yılında Coppertone bronzlaşma kremini keşfetti.

Güneş kremi; güneşten gelen zararlı ışınları yani UV (Ultraviolet) ışınlarını engeller. Bu ışınlardan birisi sizi bronzlaştıran UVA, diğeri de cilt kanserine, kırışıklıklara ve güneş yanıklaran neden olan UVB’dir. Güneş kremi, bu iki ışını da emen farklı bir kimyasaldır. Güneş kremlerinin üzerinde ne kadar koruma sağladıklarını gösteren Faktör yani SPF etiketi vardır. Normalde güneşte 10 dk kaldıktan sonra yanmaya başlıyorsanız SPF10 değerinde bir güneş kremi sürerseniz 100 dakika boyunca yanmazsınız.  Güneşten özellikle de gün ortası saatlerde korunmalıyız ve uzak durmalıyız.

360 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım