Hoşgeldiniz  

Güneş Gözlüğü Nasıl Bulundu? Bugünlere Nasıl Geldi?

admin | 19 Mayıs 2014 | Genel

Güneş Gözlüğü Nasıl Bulundu? Bugünlere Nasıl Geldi?

İlk kez Çinliler tarafından kullanılan güneş gözlüğü, bugünkü amacından çok farklı bir amaç için kullanılıyordu.

Camın duman isiyle karartılması sonucu kullanılmaya başlanan güneş gözlüğü, güneşten korunmak, görme kusurlarını engellemek yerine düşüncelerinin insanlar tarafından anlaşılmaması için kullanılıyordu.

Çin’de karartılmış camlı gözlükler hakimlerin gözlerini saklamak için kullanılırdı. Böylece göz ifadeleri belli olmazdı. Daha sonra İtalya’dan getirilen numaralı gözlüklere de aynı işlem uygulandı.

Güneş gözlüğünün Roma İmparatoru Neron tarafından da kullanıldığı sanılmaktadır. Antik zamanda gözlük henüz keşfedilmemesine rağmen Neron’un güneş ışınlarından korunmak için şeffaf ve yeşil renkte mineral ve camlar kullandığı düşünülmektedir. Böylece güneş gözlüğü hikayesinin Antik döneme kadar uzandığı varsayılmaktadır.

Her ne kadar güneş gözlüğü çeşitli aşamalardan geçmiş olsa da asıl keşfedilişi 1752 yılına  dayanmaktadır. James Ayscough tarafından icat edilen güneş gözlüğü, o zaman da bugün kadar renkliydi. Genelde yeşil ve mavi cam kullanılması tavsiye edilmekteydi. Güneş gözlüğünün polarize edilmesi ise Edwin H. Land tarafından gerçekleştirildi. Böylece güneş gözlüklerinde yeni bir dönem başladı.

İlk önce askeri alanda kullanılmaya başlayan güneş gözlüğü, 1930 yılında Amerikan Hava Kuvvetleri’nin kullanma kararı alması ile başladı. Sivil hayatta kullanılması ise II. Dünya Savaşı sonrası ve Hollywood yıldızları tarafından kullanılmasıyla devam etmiştir.

3052 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Güneş Gözlüğü Nasıl Bulundu? Bugünlere Nasıl Geldi? için 1 yorum

  1. verdiz bilgler icin teşşekür ederim

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım