Hoşgeldiniz  

Güneş Çarpması Nedir? Güneş Çarpmasından Korunma Yolları Nelerdir?

admin | 22 Haziran 2014 | Genel, Sağlık

Güneş çarpması; aşırı sıcaklar sonucu bedenin ısı düzeninin bozulmasıdır. Ciddi bir rahatsızlıktır, hemen müdahale edilmelidir, aksi takdir de ölümcül ya da kalıcı hasarlara neden olabilir. Nem oranında %70 oranında artması güneş çarpmasında etkilidir. Özellikle yaşlı ve çocukların güneş çarpmasına dikkat etmesi gerekir. Sıcak ve nemli deniz kenarları güneş çarpmasının en fazla görüldüğü yerlerdir.

Ülkemizde genellikle yaz aylarında saat 11.00 ile 15.00 arası güneş çarpmaları açısından en riskli zamanı oluşturmaktadır.

Güneş çarpmasının belirtileri:

Yüksek ateş, terleyememe, komaya kadar giden sinir sistemi bozukluğu, sersemlik, kuvvetli ve hızlanmış nabız, baş ağrısı, uyumsuzluk, ruhsal durum bozukluğu, bilinç kaybı, yürümede zorlanma, bulantı ve kusma güneş çarpmasının belirtilerindendir.

İleri derecede güneş çarpmasında bilinç yitimi olur, tedavi edilse bile hastaların %20’i ölür, iyileşenlerin sinir sisteminde kalıcı hasarlar meydana gelir, denge ve hareket uyumlarının normale dönmesi ise aylar alır. Bu nedenle güneş çarpması erken teşhis edilerek, hemen tedaviye başlanmalıdır.

Güneş Çarpmasından Korunma Yolları Nelerdir?

Özellikle yaz aylarında zorunlu olmadıkça saat 11.00-15.00 arasında dışarı çıkmayın.

Gölge yerleri tercih edin.

Ağır işlerden kaçının ve spor yapmayın.

İnce, açık renkli ve bol elbiseler giyinilmeli, keten giysiler tercih edilmeli, şemsiye kullanılmalı ve şapka takılmalı.

Sık duş alınmalı.

Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınılmalı.

Bol sıvı tüketilmeli.

Alkol ve kafein tüketiminden kaçınılmalı.

Güneş kremi sürünmeli.

945 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım