Hoşgeldiniz  

Gramofon Nasıl ve Kim Tarafından İcat Edildi?

admin | 09 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel, İlginç Bilgiler

Gramofon, fonograf ailesindeki aletlerden biridir. Plak, üzerindeki oyuklar boyunca hareket eden iğnesiyle sesi yeniden üretir. Gramofon Amerikalı Thomas Edison tarafından icat edildi. Thomas Edison, kısa elektrik sinyalleri kullanarak Mors alfabesi kodlarıyla mesaj gönderen telgraf sistemini geliştirmeye çalışıyordu.

Edison, çalışma kolu bulunan silindirli bi de makine yaptı. Bu makinenin kayıt için bir iğnesi, kaydı dinlemek için de başka bir iğnesi, ağızlığı ve ses hunisi vardı. 1877 yılında silindirin üzerine kalay kağıdı yani folyo koydu, kolu çevirdi ve ağızlığa “Mary’nin bir kuzusu vardı” adlı tekerlemeyi yüksek sesle okudu. Kaydı yeniden çaldığında tekerlemeyi açık seçik duyabildi. Daha sonraları gramofonlar ilk olarak özel tanıtım gösterilerinde kullanıldı. Edison ilk konuşan bebek yapımında gramofondan yararlandı.

Çalışma sistemine bakıldığında; gramofon plağının kenardan başlayıp, merkezde sona eren tek bir yivi vardır. Plak dönerken, iğne yiv içinde hareket eder. Yivin kenarları iğneyi titretir ve elektrik sinyalleri üretir. Sinyaller kablolarla önce yükselticiye, sonra da havada ses dalgaları oluşturan hoparlöre taşınır.

Kompakt diskler, 1990 yıllarda kullanılmaya başlanarak gramofonun yerini almıştır. 2000’li yılların başlarında müzik, küçük va taşınabilir USP depolanıp çalınmaya başladı.

(Ses kaydı yapan teyp kayıt aygıtı 1898 yılında, Danimarkalı mucit Valdemar Poulsen tarafından icat edildi. Kasatlerin çoğunluğunda kullanılan plastik bant yerine o zaman aynı işlev için çelik bir tel kullanılmıştır.)

320 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım