27 Ocak 2015

Göktürk Devleti Kuruluşu ve Önemi!!!

Göktürk Devleti Kuruluşu ve Önemi!!!

Büyük Hun İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra Orta Asya’daki Çin egemenliğine Avarlar son verdiler. Göktürkler Avarlar’a bağlı olarak yaşadılar. Demircilikle uğraşıp Avarlara silah yaptılar. Avar ülkesinde çıkan Tölesler isyanını bastıran Bumin Kağan’ın istekleri Avar hakanı tarafından reddedilince Bumin Kağan, Avar Devletini yıkarak Göktürk Devletini kurdu (552). Avarlar da batıya göç ederek Avrupa’da tekrar güçlü bir devlet kurmuşlardır.

Göktürk Devleti;

Devletin merkezi Ötükendir.

Göktürkler Aşina soyuna mensuptur.

Bumin kağan devleti iki yönetim bölümüne ayırarak batı illerinin komutanlığını kardeşi İstemi Yabgu’ya vermiştir.

Bumin kağan devleti kurduğu yıl ölünce yerine oğlu Mukan Kağan geçti. Göktürklerin en parlak dönemi Mukan Kağan zamanıdır.

Mukan’ın macası İsmeti Yabgu, İpek Yolu’na egemen olmak amacıyla önce Sasanilerle anlaşarak Akhun Devleti’ni ortadan kaldırmış, sonra da Bizans’la anlaşarak Sasanileri zayıflatmıştır. Bu da Müslümanların İranı fethini kolaylaştırmıştır.

İstemi Yabgu’nun Bizans’la anlaşmak için gönderdiği elçilik heyeti Orta Asya’dan Bizans’a giden ilk Türk elçilik heyetidir.

İpek yoluna yani doğu-batı arasındaki ticarete egemen olmak mücadelesi, Göktürkleri, Sasanileri ve Bizans’ı her zaman karşı karşıya getirmiştir.

Mukan Kağan’dan sonra devletin başına sırasıyla Tapo Kağan ve İşbara Kağan geçmiştir.

Veraset Sistemi ve Çin politikaları sonucu devlet önce ikiye ayrılmış, daha sonra Göktürk toprakları Çin egemenliğine girmiştir.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.