Hoşgeldiniz  

Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

admin | 19 Mayıs 2014 | Eğitim, Genel

Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

Gökkuşağı güneş ışınlarının, yağmur damlalarının içinde kırılması sonucu meydana gelir. Işık tayfı renklerinin bulunduğu yay biçiminde oluşan gökkuşağı meteorolojik bir durumdur.

Gökkuşağında yedi farklı renk görülür. Bunlar sırasıyla; kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mordur. Kırmızı renkle başlayıp içe doğru mor renkle biten gökkuşağına ilkel birinci gökkuşağı denir. Bazen de ışığı daha zayıf olan tali (ikinci) gökkuşağına da rastlanır. Böyle durumda renkler diğerinin tam tersini oluşturur.

Yarım çember şeklinde görülen gökkuşağı, büyük damlalar sonucu oluştuğunda en parlak ve renk ayrımı en belirgin şekilde oluşur. Küçük damlaların oluşturduğu gökkuşağı zayıf ve daha geniş olur. Gökkuşağı daha çok sağanak yağmur geçtiğinde ve ikindiye doğru, güneşin tam karşısında oluşur. Fizik kurallarına göre hiçbir zaman ulaşılamaz. Ancak insanlar hayal güçleriyle gökkuşağına ulaşıldığında bir küp altın bulacaklarını ya da gökkuşağının altından geçildiğinde cinsiyetlerinin değişeceğini düşünürler.

Birçok kültürde değişik anlamlar taşıyan gökkuşağı en çok umut, şans ve bolluk olarak itelendirilir.

Çeşitli kültürlerde gökkuşağı; ebemkuşağı, eleğimsağma, ebekuşağı, hacılarkuşağı, alkım, yaygör, meryemanakuşağı, süleyke, solongo ve holongo isimleriyle adlandırılmaktadır.

1872 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım