Hoşgeldiniz  

Geçmişten Günümüze Halen Kullanılan İcatlar, Üniversiteler, Bitkiler Hangileridir?

admin | 07 Ekim 2014 | Bilim, Genel

Birçok şeyin eskisine nazaran yeni modelleri yapılsada halen ilkgünkü gibi çalışmaya devam eden icatlarda bulunmaktadır. Biz bunlardan birkaçına değinelim istedik;

Kaureen Üniversitesi: M.S. 859 yılında Vikingler zamanında kurulan bir üniversite. Guinness Rekorlar Kitabı’nda da dünyanın en eski üniversitesi olarak yer almaktadır. Başlangıçta cami ve medrese olarak kurulan Kaureen Üniversitesi, Avrupanın en eski üniversitesi olan Bologna Üniversitesi’nden 200 yıl daha eskiye dayanır.

Hiç Sönmeyen Lamba: Edison zamanından bugüne kadar yanmaya devam eden ve Kaliforniya’da bir itfaiye istasyonunda bulunan bir lambadan bahsediyoruz. Flamanlı bir ampül olan lamba bu özelliği ile Guinness Rekorlar Kitabına girdi. 1901 yılından beri yanan lamba sadece 1 hafta kapalı kalmıştır.

WITCH: bahsettiğimiz bir makine tam 61 yaşında. 2,5 ton ağırlığında ve 10.000 den fazla hareketli parçaya sahip. Farkı halen tek bir hata yapmadan işlem yapabilmesi. 1950 yıllarında Amerikan Atom Enerjisi Araştırma Kurumu kullandı. Sonrasında 50 parçaya ayrılarak bir depoya kaldırıldı. 2012 yılında yeniden günyüzüne çıkartılan cihaz tekrar bir araya getirildi ve dünyanın en eski çalışan dijital bilgisayarı olarak kabul edildi.

Büyük Eski Ladin Ağacı: 9550 yıldır ayakta olan ender ağaçlardan biri. İsveç bulunuyor. Umea Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı tarafından bulundu. İnsanlık tarihinin birçok olayına şahitlik etmiş olan bu ağaç, iklim değişiklikleri ile mücadale etmektedir.

Bushmills Distillery: bilenler bilirler, bilmeyenler için bahsettiğimiz şey İrlanda Viskisi. Old Bushmills Distillery, Kuzey İrlanda’da yer alır. En iyi İrlanda viskisinin 400 yıldır üretildiği yerdir. Ayrıca dünyanın en eski damıtma tesisine sahiptir. 1608 yılında lisansı verilmiştir. Halen viski üretimi devam etmekte ve açık hava müzesi halini almıştır.

Silene Stenophylla: Sibirya’da bulunan ve 31.800 yıl sonra yeniden doğan bir bitkiden bahsediyoruz. Tohumlar rus bilim adamları tarafından Sibirya’da bulundu. Tahminen bir sincap tarafından gömüldüğü düşünülmekte. Uzun çalışmalar sonucu bu tarihi bitki yeniden canlandırıldı. Şimdi canlı ve büyemeye devam ediyor.

1237 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım