Hoşgeldiniz  

Gazların Kinetik Kuramının Ortaya Çıkışı!!!

admin | 13 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Boyle gazların birbirinden uzak atomlardan oluştuğunu ileri sürmüştü, böylece gazların sıkıştırılması gerçeği doğrulanmış oluyordu. Bu fikir İsviçreli Matematikçi Daniel Bernoulli (1700- 1782) tarafından daha da ileri taşındı. Gazları oluşturan atomların her zaman hızlı ve rasgele hareket halinde olduklarını, birbirlerine ve içinde bulundukları kabın duvarlarına çarptıklarını farz etti. (Buna gazların kinetik kuramı denilir; kinetik Yunanca “hareket” anlamındaki sözcükten gelmektedir.)

Sıcaklık yükseldiğinde atomlar daha hızlı hareket eder, daha şiddetli çarpışır ve böylece birbirlerinden biraz daha uzaklaşırlar. Bu nedenle basınç aynı kalmak suretiyle, sıcaklık yükseldikçe hacim artar ve sıcaklık düştükçe azalır.

Eğer hacmin değişmeden kalması sağlanırsa, o zaman da sıcaklık yükseldikçe basınç (atomların duvarlara çarpma gücü) artar ve düştükçe azalır. Bu tarifin doğru olduğu anlaşılmıştır; fakat konunun yeterli düzeyde matematiksek olarak ele alınması ancak yüz yirmi beş yıl sonra gerçekleştirilebilmiştir

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

284 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım