Hoşgeldiniz  

Gaz Yani Hava Kelimesinin Ortaya Çıkışı!!!

admin | 04 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Hava Yunanlılar tarafından Dünya’yı oluşturan dört elementten biri olarak kabul ediliyordu. Onlara ve sonradan gelenlere göre her buhar bir tür havaydı. Ancak Flaman Doktor jan Baptista van Helmont ( ı579-ı 644) buharlada çalışmalar yaptı. Bazı buharların diğerlerinden ve normal havadan öyle farklı özellikleri vardı ki farklı maddeleri temsil ediyor olmaları ona açık göründü. Tıpkı farklı sıvıların ve katıların var olması gibi, farklı havalar vardı.

ı624’te Helmont genel olarak bu türden havalar için bir sözcüğe gereksinim duyduğunu düşündü. Ona göre havalar kendilerine has bir hacmi olmadığından ve her türden kabı dolduklarından, tam bir kaos içinde olan maddenin örnekleriydiler. Sözcüğü Flaman telaffuzuyla söyleyerek onlara kaos dedi; böylece sözcük gaz oldu. Bu terim hemen popüler olmadı; fakat sonunda maddenin üç normal halini temsil etmek üzere sıvı ve katıyla aynı derecede kullanılır oldu. Helmont özellikle yanan odunun çıkardığı gazı inceledi. Bu gaza sylvestre (odun gazı) dedi, fakat biz onu karbondioksit olarak biliyoruz.

Helmont, ayrıca Sanctorius’dan beri biyolojik bir problemle ilgili olarak, ilk önemli niceliğe bağlı ölçümü gerçekleştirdi. Tartılmış bir miktar toprağın içinde söğüt ağacı yetiştirdi ve sadece su verdiği beş yıl sonrasında ağacın ı64 pound ağırlaştığını, oysa toprağın sadece 2 ons kaybettiğini gösterdi. Buradan suyun ağaç tarafından kendi maddesine dönüştürüldüğü sonucuna vardı. Fakat Helmont ne yazık ki, havanın ağaçla sürekli temas halinde olduğu gerçeğini göz önüne almamıştı. Su ağacı beslenmesi açısından önemliyken, Helmout’un incelediği gaz olan havadaki karbondioksit de onun kadar önemliydi.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

265 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım