Hoşgeldiniz  

Gaz Nasıl Sıvı Hale Getirilir?

admin | 30 Aralık 2021 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Genel olarak bir gazı sıvı halinde yoğunlaştırmak için iki yol vardır. Gazı soğutabilirsiniz. Bu işlem gazın enerjisini alır ve molekülleri birbirlerine gömülerek tutunurlar. Aynı zamanda gaza basınç da uygulayabilirsiniz. Bu da tutunana kadar molekülleri birbirine yaklaşmaya zorlar. Doğal olarak soğuk ve basıncı bir arada kullanırsanız, daha iyi sonuç elde edersiniz.

Michael Faraday gazları sıvılaştırmak için sistematik olarak soğuk ve basıncı ilk kullanan kişiydi. Bumerang şekli verilmiş kuvvetli camdan bir tüp kullandı. Kapalı olan dibine ısıtıldığında sıvılaştırmaya çalıştığı gazı serbest bırakan bir madde koydu. Sonra açık ucunu kapadı. Tüpün dibini sıcak suya yerleştirdi. Isı gittikçe daha çok miktarda gazı serbest bıraktı ve gaz sınırlı bir boşluğun içinde olduğundan, gittikçe daha fazla basınç yarattı.

Faraday tüpün diğer ucunu kırılmış buzla dolu geniş bir şişeye daldırdı. Bu uçta gaz hem yüksek basınca hem de düşük sıcaklığa maruz kalacak ve sıvılaşacaktı. 1823’te Faraday, bu yolla klor gazını sıvılaştırdı. (Klorun normal sıvılaşma noktası -34 derecedir.) Aynı yöntemle Faraday başka gazları da sıvılaştırdı.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi, Vikipedi,

6 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım