Hoşgeldiniz  

Gastrit Nedir? Nasıl Oluşur? Nasıl Tedavi edilir?

admin | 16 Haziran 2015 | Genel, Sağlık

 

Mide iç yüzünde bulunan mukaza tabakasının iltihaplanmasına Gastrit denir. Ülkemizde sık görülen gastirit çoğunlukla kronik halde görülür.

Gastrit, ülserden daha hafif bir hastalıktır. Ancak zamanında tedbir alınmaması halinde ülser oluşturacak şekilde aşınmaya neden olabilir. Bakteriyel enfeksiyon sonucu oluşan gastrit, dikkatli ve yoğun bir antibiyotik tedavisi sonucu geçebilir. Bazen belirti göstermez bu yüzden her iki insandan bir tanesinde gastrit olma olasılığı yüksektir.

Gastritin nedeni olarak; ilk akla gelen kronik H.pylori enfeksiyonu gelir. Bu bakteri gelişmekte olan ülkelerde çok fazla görülmektedir, ayrıca çocukluk döneminde alındığı ve vücutta yıllar boyunca barındığı düşünülmektedir.

Kötü beslenme, alkol kullanımı gibi faktörler mid yüzeyini aşındırarak gastrite neden olabilimektedir.

Diğer önemli faktörde strestir. Stres sonucu mide asiti fazla salgılanır ve gastrit olmak riski artar.

Bazı ilaçlar özellikle asprin ve romatizmal ilaçlar mideye zarar verirken, böbrek, karaciğer yetmezliği, solunum güçlüğü gibi rahatsızlıklarda gastrite neden olabilmektedir.

Gastrit Belirtileri;  gastrit akut ve sürekli kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Kronik gastrit belirti vermeden seyreder ya da belirti vermez. Mide iltihabı uzun sürelidir. Karnın üst tarafında ağrı, mide bulantısı, kusma meydana gelir, geğirti, işta azalması ve şişkinlik görülür.

Akut gastrit: midede yanma, basınç ve ağrı şeklinde görülür. Aç karnına ağrı artması görülür, bulantı, kusma gibi belirtileri vardır. Mide yüzeyinde yaralar oluşması halinde kanama sonucu mide asidi kanla karışabiler ve kusarken koyu renk kan gelir ve dışkının siyahlaştığı görülebilir.

Gastrit tanısı; endeskopi yöntemiyle uygulanır. Mide içi kontrol edilir, gerekirse parça ve su alınır.

Gastritten Korunma Yolları;

Az ama sık yemek yeyin, fazla yemek mide yanmasına neden olduğu gibi mide genişlemesine de neden olur. Ayrıca gece yemek yenirse, mide gece de çalışmaya devam eder ve yorulur.

Sindirim gerçekleşmesi için en az 3 saat gerekmektedir. Bu yüzden uyku ve yemek arasında en az 3 saatlik bir zaman dilimi koyun.

Loklarınızın küçük olmasına dikkat edin, çiğnemeden yutulan besinler sindirimi zorlaştırır ve şişkinliğe neden olur.

Çok sıcak ve çok soğuk besinler yemeyiğin, ayakta ve hızlı yemek mideye zarar verir.

Yemekten sonra ağır egzersiz yapmak, uzanmak mide sıvısının yemek borusuna çıkmasına neden olur.

Mideye zarar veren yiyecekler;

Kafeinli içecekler (çay, kahve, kola)

Asitli içecekler,

Yağlı yiyecekler,

Soğan mide asidini arttırır,

Alkol kullanımı,

1560 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım