Hoşgeldiniz  

Galileo’nun: Venüs, Güneş Lekeleri ve Andomeda Bulutsusu!!!

admin | 04 Şubat 2017 | Astronomi, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel, Uzay

Venüs: Galileo, Venüs’ü gözlemlerneye 1610 yılında başladı. Dünya merkezli evren görüşüne göre, Venüs’ün daima yarımay devresinde olması gerekiyordu. Oysa güneş merkezli evren görüşüne göre, Venüs Ay’ın gösterdiği bütün evrelerden geçmek zorundaydı. Venüs’ü bir geceden diğerine izlerken, Galileo sonunda bütün evrelerin göründüğünü fark ederek tatmin oldu. Bu, Güneş merkezli evren modelini destekleyen özellikle güçlü bir kanıttı.

Güneş Lekeleri: Galileo ayrıca (diğerleriyle aşağı yukarı aynı zamanda) Güneş kursunun (daire şeklinde yassı cisim, ç.n.) üzerinde karanlık noktalar olduğunu buldu. Bunlara günümüzde güneş lekeleri denilmektedir. Bu buluş dindar tutucular açısından özellikle rahatsız ediciydi; çünkü Güneş’i Tanrı’nın bir sembolü olarak kabul ediyorlar ve bütün cisimler gibi mükemmel olması gerektiğini düşünüyorlardı.

Andromeda Bulutsusu: 16l2’de Simon Marius Andromeda takım yıldızında donuk ve belirsiz bir nokta gördü. Bir yıldızda görülen keskinlik ve nokta gibi olma özelliğine sahip değildi; daha çok minik parlak bir buluta benziyordu. Gerçekten de sonunda buraya Latince “bulut” sözcüğünden Andromeda Bulutsusu denildi. Andromeda Bulutsusu’nun keşfi o zaman pek önemli görülmedi; fakat üç yüzyıl sonra temelde yeni bir evren anlayışını getiren bir tartışmayı başlatacaktı.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

554 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım