Hoşgeldiniz  

Galaksi Kavramının Ortaya Çıkışı!!!

admin | 15 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel, Uzay

Gökteki yıldızlar bütün yönlerde düzgün ve sonsuza dek yayılmışlar mıdır, yoksa belirli bir biçimi olan sonlu bir hacmin içinde mi bulunurlar? Gözle bakıldığında ilk seçeneğin doğru olduğu düşünülebilir; yalnızca Samanyolu bu konuda bir istisnadır. Calileo’nun Samanyolu’nun çok fazla sayıda ve çok soluk yıldızlardan oluştuğunu göstermesinden sonra  Samanyolu’nun bulunduğu yönde diğer yönlere nazaran çok daha fazla yıldız olduğu açığa çıktı. l750’de İngiliz Astronom Thomas Wright (1711-1786) yıldızların düzleştirilmiş sonlu bir sistemi oluşturduğunu ileri sürdü; fakat yazıları o kadar mistikti ki onu ciddiye almak zordu.

Ancak 1755’te Alman Filozof Immanuel Kant (1724-1804) benzer bir tahminde bulundu. Güneşin mercek biçimindeki kümede bulunan çok sayıda yıldızdan biri olduğunu ve Samanyolu’nun merceğin uzun ekseninden gökyüzüne bakmanın sonucu görüldüğünü söyledi. Bu kümeye sonradan Yunanca Samanyolu anlamındaki sözcükten galaksi denildi. Kant ayrıca Andromeda’da olduğu gibi bazı bulutsuların (pek uzak olduğundan bulut gibi görünen yıldızlar yığını, ç.n.) başka galaksiler ya da onun dramatik ifade tarzıyla “ada evrenler” olduğunu da ileri sürdü.
Bu konuda Kant oldukça haklıydı; fakat galaksinin varlığının açıkça ortaya konulması için yarım yüz”yıldan fazla bir süre ve diğer galaksilerin varlığının gösterilmesi için de bir buçuk yüzyıl geçmesi gerekecekti.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

300 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım