Hoşgeldiniz  

Futbolun Tarihçesi Nedir? Günümüz Futbolunun Temellerini Hangi Ülke Atmıştır?

admin | 31 Mayıs 2014 | Genel, Spor

Futbolun Tarihçesi Nedir? Günümüz Futbolunun Temellerini Hangi Ülke Atmıştır?

MÖ 3000’li yıllarda Avrupa Hun Devletleri’nin ayakla oynanılan top oyunları oynadıkları bilinmektedir. Hunların oynadıkları oyun Çinliler tarafından geliştirilmiş ve Cuju adı verilmiştir. Anlaşılan o ki ilk futbol oyununu Çinliler ve Asya Hunları bulmuşlardır.

Orta Asya Türklerinin kız ve erkeklerden oluşan karma takımlarla, topa elle dokunmadan, sadece ayak ve kafa ile vurularak topu rakip kaleden içeri atmaya çalıştıkları bir oyun oynadıkları bilinmektedir. Birçok tarihçinin kitabında Türklerin oynadığı “Tepük” isimli bir oyundan bahsedilmektedir. Bu tarihçilerden biri de Kaşgarlı Mahmut’tur.

MÖ 2500 yılların da Çin’de yere dikilmiş iki mızrak arasından bir topu tekmeleyerek geçirmek için talim yapıldığı bilinmektedir.

Mısır mezarlarında da duvar resimlerinde ayakla top oynayan insan figürlerine rastlanılmıştır. 2500 yıl öncesinden kalma ve günümüze kadar ulaşmış 7,5 cm çapında deri veya ketenden yapılmış toplar müzelerde sergilenmektedir.

Antik Yunanistan’dan Episkyros, Roma İmparatorluğu’ndan ise Harpastum olmak üzer iki farklı futbol türü bilinmektedir. Homeros da yazdığı Odysseia destanında top oyunlarından bahsetmektedir.

Futbol Avrupa’da büyük bir muammadır. Fransızlar, İngilizler ve İtalyanlar futbolun ilk defa kendi ülkelerinden diğer ülkelere yayıldığını iddia ederler. Ancak 19. yüzyılın ortalarında İngiltere futbolu standartlaştırılmaya çalışmış ve devlet okullarında oynatarak öncülük etmiştir. FİFA tarafından yayınlanan bilgiler sonucu futbolun İngiltere’deki geçmişi 8. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Yani günümüz futbolunun temelleri 19. yüzyılda İngiltere’de atılmıştır.

1095 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım